Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет 2021 – антипандемичен или фискално безумие

| обновено на 27.10.20 в 14:41
Снимка: БГНЕС

За силните страни на Бюджет 2021 и за рисковете, които носи моментното разпределение на парите на държавата. Дали е лошо да се харчи повече през следващата година, и как ще се отрази на бизнес средите предложението за повишаване на минималния доход на българите. Проектобюджетът за 2021 г. се разглежда днес в Националния съвет за тристранно сътрудничество, а утре трябва да бъде внесен в Народното събрание. Приоритетите в бюджета са насочени към преодоляване на кризата, посочи финансовият министър Кирил Ананиев.

Как изглежда през оценката на КНСБ проектаобюджетът за следващата година. В "Нашият ден" експертът на КНСБ Любослав Костов коментира темата:

"Това, според нас, е един от най-социалните бюджети, които някога сме имали. Имаме рекордно високи разходи над 50 млрд лв. Но в същото време този бюджет ще бъде много труден за изпълнение. Зависи от това дали ще се сбъднат предвидените макроикономически параметри от гледна точка на спада на растежа от едва 3%, ниската инфлация, как ще бъде овладяна медицинската криза, какъв ще бъде ефектът върху реалната икономика."

Има риск по отношение на заложените фискални параметри, но по отношение на самите параметри – оценката на КНСБ е положителна, констатира Любослав Костов.

Чуйте повече в звуковия файл.

Критиците на бюджета за 2021 го определят като предизборен – изсипва се рогът на изобилието, за първи път се залага дефицит, и то сериозен, има чувствително увеличение на социалните плащания. Добър рефлекс ли е това в условията на коронакриза? Министърът на финансите Кирил Ананиев нарече бюджета антипандемичен

Георги Ганев, програмен директор на Центъра за либерални стратегии и преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", коментира темата в "Нашият ден":

"Няма как да бюджетът да се отрази на вируса. Много по-сериозната, за мен, е темата какво се случва с Бюджет 2021 и какви са перспективите за до 2023 г. в контекста и на този бюджет. Има голям дефицит за тази година 2020. Можем да спорим до безкрай доколко дефицитите са полезни да стимулират икономическа активност и доколко държавното харчене дефицитно може да замести съвкупно търсене (това е техническият термин). 

Проблемът с всички бюджети е, че до края на 2021 година не важат правилата за фискален разум, т.е. разрешава се фискално безумие."

Георги Ганев подчерта, че тази криза е по-особена от всички останали, защото пандемията спира производството. Когато не се произвежда, с колкото и пари да замерим купувачите, проблемът не е у тях.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10