Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджет 2021 – антипандемичен или фискално безумие

| обновено на 27.10.20 в 14:41
Снимка: БГНЕС

За силните страни на Бюджет 2021 и за рисковете, които носи моментното разпределение на парите на държавата. Дали е лошо да се харчи повече през следващата година, и как ще се отрази на бизнес средите предложението за повишаване на минималния доход на българите. Проектобюджетът за 2021 г. се разглежда днес в Националния съвет за тристранно сътрудничество, а утре трябва да бъде внесен в Народното събрание. Приоритетите в бюджета са насочени към преодоляване на кризата, посочи финансовият министър Кирил Ананиев.

Как изглежда през оценката на КНСБ проектаобюджетът за следващата година. В "Нашият ден" експертът на КНСБ Любослав Костов коментира темата:

"Това, според нас, е един от най-социалните бюджети, които някога сме имали. Имаме рекордно високи разходи над 50 млрд лв. Но в същото време този бюджет ще бъде много труден за изпълнение. Зависи от това дали ще се сбъднат предвидените макроикономически параметри от гледна точка на спада на растежа от едва 3%, ниската инфлация, как ще бъде овладяна медицинската криза, какъв ще бъде ефектът върху реалната икономика."

Има риск по отношение на заложените фискални параметри, но по отношение на самите параметри – оценката на КНСБ е положителна, констатира Любослав Костов.

Чуйте повече в звуковия файл.

Критиците на бюджета за 2021 го определят като предизборен – изсипва се рогът на изобилието, за първи път се залага дефицит, и то сериозен, има чувствително увеличение на социалните плащания. Добър рефлекс ли е това в условията на коронакриза? Министърът на финансите Кирил Ананиев нарече бюджета антипандемичен

Георги Ганев, програмен директор на Центъра за либерални стратегии и преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", коментира темата в "Нашият ден":

"Няма как да бюджетът да се отрази на вируса. Много по-сериозната, за мен, е темата какво се случва с Бюджет 2021 и какви са перспективите за до 2023 г. в контекста и на този бюджет. Има голям дефицит за тази година 2020. Можем да спорим до безкрай доколко дефицитите са полезни да стимулират икономическа активност и доколко държавното харчене дефицитно може да замести съвкупно търсене (това е техническият термин). 

Проблемът с всички бюджети е, че до края на 2021 година не важат правилата за фискален разум, т.е. разрешава се фискално безумие."

Георги Ганев подчерта, че тази криза е по-особена от всички останали, защото пандемията спира производството. Когато не се произвежда, с колкото и пари да замерим купувачите, проблемът не е у тях.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50