За силните страни на Бюджет 2021 и за рисковете, които носи моментното разпределение на парите на държавата. Дали е лошо да се харчи повече през следващата година, и как ще се отрази на бизнес средите предложението за повишаване на минималния доход на българите. Проектобюджетът за 2021 г. се разглежда днес в Националния съвет за тристранно сътрудничество, а утре трябва да бъде внесен в Народното събрание. Приоритетите в бюджета са насочени към преодоляване на кризата, посочи финансовият министър Кирил Ананиев.
Как изглежда през оценката на КНСБ проектаобюджетът за следващата година. В "Нашият ден" експертът на КНСБ Любослав Костов коментира темата:
"Това, според нас, е един от най-социалните бюджети, които някога сме имали. Имаме рекордно високи разходи над 50 млрд лв. Но в същото време този бюджет ще бъде много труден за изпълнение. Зависи от това дали ще се сбъднат предвидените макроикономически параметри от гледна точка на спада на растежа от едва 3%, ниската инфлация, как ще бъде овладяна медицинската криза, какъв ще бъде ефектът върху реалната икономика."
Има риск по отношение на заложените фискални параметри, но по отношение на самите параметри – оценката на КНСБ е положителна, констатира Любослав Костов.
Чуйте повече в звуковия файл.
Критиците на бюджета за 2021 го определят като предизборен – изсипва се рогът на изобилието, за първи път се залага дефицит, и то сериозен, има чувствително увеличение на социалните плащания. Добър рефлекс ли е това в условията на коронакриза? Министърът на финансите Кирил Ананиев нарече бюджета антипандемичен.
Георги Ганев, програмен директор на Центъра за либерални стратегии и преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", коментира темата в "Нашият ден":
"Няма как да бюджетът да се отрази на вируса. Много по-сериозната, за мен, е темата какво се случва с Бюджет 2021 и какви са перспективите за до 2023 г. в контекста и на този бюджет. Има голям дефицит за тази година 2020. Можем да спорим до безкрай доколко дефицитите са полезни да стимулират икономическа активност и доколко държавното харчене дефицитно може да замести съвкупно търсене (това е техническият термин).
Проблемът с всички бюджети е, че до края на 2021 година не важат правилата за фискален разум, т.е. разрешава се фискално безумие."
Георги Ганев подчерта, че тази криза е по-особена от всички останали, защото пандемията спира производството. Когато не се произвежда, с колкото и пари да замерим купувачите, проблемът не е у тях.
Чуйте повече в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg