Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Covid криза, тероризъм и мюсюлмански бойкот във Франция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От полунощ Франция е в национална карантина в опит да се справи с бума на заразените с коронавирус. Французите ще могат да напускат дома си само за да пазаруват храна и лекарства, да отидат на работа или по неотложни семейни причини. В тази тежка ситуация при пореден терористичен акт тунизиец уби трима души в Ница.

В рамките на месец във Франция се отбелязаха три терористични акта. Започна се с опита за покушение над вече бившата редакция на „Шарли Ебдо“, бяха ранени журналисти на друга медия, след това обезглавяването на учител по история, показал карикатура на пророка Мохамед и сега – вчерашният терористичен акт.

"Мерките се надпреварват, полицията трябва да обезпечи и мерките по карантината, и опазването на реда и живота на хората. Не виждам как ще опазят 24 хиляди черкви със 7 хиляди войници", каза журналистът Божидар Чеков в "Нашият ден". –

Откъде идват проблемите с мюсюлманските емигранти?

Трудностите са две – страните, от които идват тези хора, не желаят да ги приемат обратно. От друга страна, спогодбите, подписани от Франция, най-вече с Европа по правата на човека, ще се противопоставят. Обсъжда се и вероятност Франция да обърне гръб на всички тези спогодби, които вече не отговарят на действителността.

В обществото се стига до дилема, както в Унгария и в Полша: кой е по-прав – политиците, избрани от народа, т.е. демокрацията, или съдиите?

Защото, ако съдиите се опълчат на решението на Франция да се затвори за емигранти, кой ще е по-прав – възможно ли е едно общество да се управлява от съдии?

Не са фарнцузите, тези които колят мюсюлмани, обратно – мюсюлмани колят французи.

В момента никой не може да прогнозира изхода от сблъсъка между две империи, каквито са Франция и Турция, а се намесва и трета империя – Русия.

Голяма роля ще играят мюсюлманите във Франция, те се отвращават от насилието, възмутени са от тези мюсюлмани, които режат глави. Но те трябва да разрешат проблема помежду си. Няма как християнин да се намеси и да реши проблема на тази сбъркана религия, в която отделни нейни представители се връщат към заветите на пророка Мохамед от V в., Ранното средновековие, а нашето общество е в XXI в.

Печална е и липсата на дебат от страна на България, която в съшия този момент извършва съвместни маневри с турската армия в Егейско море." – каза Божидар Чеков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26