Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуващият човек и укротяването на страховете

Мира Баджева
Снимка: личен архив

„Сигурността е само илюзия“, казва Мира Баджева, журналист и издател. Светът не може да ни гарантира абсолютна сигурност, защото във всеки един момент, във всяка една точка на света, можем да бъдем изненадани от нещо, казва тя. Въпросът е как реагираш и доколко си научен и подготвен, за да можеш да извадиш най-доброто от себе си.

„Най-добре се живее с една вътрешна широта“, казва Мира Баджева, която не определя себе си като много смел човек, но пък казва, че е пътешественик с дълъг опит. Въпросът е как пътуването ни променя и как спираме да очакваме, че светът е предвидим и ясен във всеки един момент.

За пътуващият човек и за укротяване на страховете, за това как днес  пътешествениците се справят с кризата Covid-19 и как чувството за несигурност понякога ни прави по-устойчиви, за това разговаряме с Мира Баджева.

„Свикнали сме да се движим в познати, предсказуеми комфортни зони и места. Това е само илюзия“, казва Мира Баджева. Според нея способността ни да оцеляваме и да се справяме са умения, които се научават през годините. Ние не се раждаме с тях и затова цял живот се учим. „А пътуването е страхотен начин на учене“, казва тя.

Как се струпат страхове и дали пътуващите хора днес се чувстват по-сигурни. За сигурността и за базовото доверие към света, което зависи често от нас самите – говорим с журналиста и издател Мира Баджева.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10