„Сигурността е само илюзия“, казва Мира Баджева, журналист и издател. Светът не може да ни гарантира абсолютна сигурност, защото във всеки един момент, във всяка една точка на света, можем да бъдем изненадани от нещо, казва тя. Въпросът е как реагираш и доколко си научен и подготвен, за да можеш да извадиш най-доброто от себе си.
„Най-добре се живее с една вътрешна широта“, казва Мира Баджева, която не определя себе си като много смел човек, но пък казва, че е пътешественик с дълъг опит. Въпросът е как пътуването ни променя и как спираме да очакваме, че светът е предвидим и ясен във всеки един момент.
За пътуващият човек и за укротяване на страховете, за това как днес пътешествениците се справят с кризата Covid-19 и как чувството за несигурност понякога ни прави по-устойчиви, за това разговаряме с Мира Баджева.
„Свикнали сме да се движим в познати, предсказуеми комфортни зони и места. Това е само илюзия“, казва Мира Баджева. Според нея способността ни да оцеляваме и да се справяме са умения, които се научават през годините. Ние не се раждаме с тях и затова цял живот се учим. „А пътуването е страхотен начин на учене“, казва тя.
Как се струпат страхове и дали пътуващите хора днес се чувстват по-сигурни. За сигурността и за базовото доверие към света, което зависи често от нас самите – говорим с журналиста и издател Мира Баджева.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg