Ако думите на омраза, с които са нападани онлайн много етнически групи и малцинства, активисти за човешки права, журналисти и публични личности, оживеят извън виртуалния свят, те ще придобият образа на различни обекти на изкуството. Акварели, които пресъздават езика на омразата в кратка анимация от рисунки, вплели калиграфски изобразени обиди, „1000 думи“, отпечатани върху платове, които отправят реални заплахи, завеси с изписани на ръка закани и призиви към насилие, получени в отговор на изразена гражданска позиция. Последните са дело на калиграфа Костадин Кокаланов. Той е част от проекта, в който омразата си има изображение. И то може да бъде видяно в галерия „КО-ОП“ до 11 ноември.
Изложбата „Shit Storm: колекция от онлайн омраза“ изследва омразата и начина, по който живеем с нея. Прави го чрез изкуството на млади и изявени художници и калиграфи, а целта ѝ е да отслаби, да изтощи до краен предел смисъла в агресивните думи. Поради тази причина творбите на артистите, участници в нея (Вероника Белчева, Елизавета Ангелова, Костадин Кокаланов и Стефан Чинов), са в пълен контраст с подбраните реални закани и обиди, призиви към насилие и тормоз. Те са елегантни и нежни. Подобна колекция, която показва виртуалния език на омразата в реално пространство, се показва за първи път.
„Представете си унифицирания глас на текст в интернет, този системен шрифт, например Verdana или нещо подобно, на дванайсет пункта и всички пишат на него. Ако текстът, оформлението и графиката на буквите биха звучали така, както ги гледаш, в интернет те звучат по един и същи начин, независимо кой ги казва. Идеята беше да покажем, че тези думи и послания имат човек, от когото идват“, каза в „Артефир“ калиграфът и графичен дизайнер Костадин Кокаланов.
Колекцията припомня колко лесно е всъщност да мразиш от дистанция, да проявяваш агресия, но онлайн, и колко бързо можеш да привикнеш към това и да го приемеш за нормално.
„Shit Storm: колекция от онлайн омраза“ се реализира от фондация GLAS в рамките на проекта „Rainbow Over Hate“, финансиран от програма „Права, равенство и гражданство“ на Европейския съюз.
Повече за изложбата разказва авторът на завесите с изписани на ръка закани и обиди, общо 16 на брой, Костадин Кокаланов.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg