Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будност и бъдеще

Снимка: Rawpixel

Помниш ли, уважаеми читателю/слушателю, приказката за тримата братя и златната ябълка? Само третият брат, воден от идеята да се сдобие със златната ябълка, останал буден през цялата нощ и успял да унищожи триглавата ламя. Останал буден, защото жертвал нещо от себе си... Пътят му по-нататък бил осеян с трудности, в борбата с които той загубил наивността и глупостта си, но спечелил царство. А като се оженил за царската дъщеря, станал и цар. Поуката е проста: само който е буден,  само той има бъдеще и царство...

Лилия СтареваИмаме ли бъдеще, ако оставим грижите на ежедневието да приспят духа ни, ако забравим кодираното във фолклора ни или стореното и завещано от предците ни? 

В търсене на тези отговори и на връзката между будност и бъдеще разговаряхме с писателката етнограф д-р Лилия Старева и Райна Манджукова – бесарабска българка, експредседател на Държавната агенция за българите в чужбина.

„Ние, бесарабските българи, продължаваме да искаме да се докажем, че сме българи“ – това пък, емоционално по телефона от Украйна, сподели бесарабската българка Райна Манджукова.

Чуйте в звуковия файл какво още казаха Райна Манджукова и д-р Лилия Старева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Богомилов: Директорът е човекът, който дава посоката за развитието на едно училище

На 17 септември, втория (не)учебен ден за софийските училища, разговаряхме с един нов млад директор на столично основно училище. Росен Богомилов е завършил история и география във Великотърновския университет и магистратура по образователен мениджмънт, работи като учител и заместник-директор на 106 ОУ "Григорий Цамблак", а от началото на..

публикувано на 19.09.24 в 12:20

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33