Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мими Виткова: Трябва да се мобилизира извънболничната помощ

Здравната система не само не е подготвена – тя няма алгоритми за поведение

д-р Мими Виткова
Снимка: БГНЕС

Каква е готовността на лечебните заведения да поемат по-голямо Covid натоварване и да отговорят на очакванията на обществото? Здравният министър Костадин Ангелов провери на място ситуацията в две държавни и в една частна болница в област Бургас. Уверенията са, че броят на леглата на този етап покрива напълно потребностите, а за всеотдайния си труд след по-малко от два месеца всички здравни работници ще получат по-високи заплати. Той подчерта пред Радио Бургас, че "цяло лято е правена организация и планове".

Легловият фонд е напълно достатъчен, за да поеме доста по-голямо натоварване с Covid пациенти. В момента го използваме нерационално. Това мнение изрази пред БНР преди дни бившият здравен министър Мими Виткова

Блокира ли здравната система? Коментар в "Нашият ден" прави д-р Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването:

"Фактите към днешна дата опровергават твърдението, че е правена организация цяло лято. Организация означава всеки пациент, който е контактен да бъде своевременно изолиран с болничен лист и всеки пациент, който е положителен, да знае какво да прави и да му бъде назначено лечение домашно и все пак да има медицински надзор над състоянието му...

Организацията на извънболничната помощ е в основата на всичкото затлачване на болничната помощ. На вратата на всяко джипи стои надпис: "Ако имате температура и прояви на респираторна инфекция, не трябва да посещавате кабинета". Там връзката е телефонна, късно се качват данните за позитивните, контактните, ако не са попаднали в списъка, не могат да получат болничен лист, РЗИ е с изключително ограничен кадрови потенциал. При това вече разпространението на инфекцията не е клъстерно, а е дифузно. Вече никой не проследява огнищата, защото не е възможно. 

Системата не само не е подготвена – тя няма алгоритми за поведение

Трябва да се мобилизира извънболничната помощ. Трябва в големите градове, където натоварването на системата е най-голямо, няколко медицински центъра да бъдат обявени само за Covid, за да могат джипитата да насочват там пациентите за рентгенови изследвания, за лабораторни изследвания, да бъдат консултирани с пулмолози или други специалисти. Същото се отнася и за болниците – ние ще замърсим с инфекциозна патология всички болници, с което съвсем ще сринем тяхната останала дейност. В същото време, пок в големите градове имаме възможност да сепарираме в чисто инфекциозни цели болнични комплекси. София е огледален пример за това."

Д-р Виткова подчерта, че отговорността не е само на настоящия министър, отговорността е десетилетия напред за структурата и управлението на системата: "И разбира се, какво правехме в тия месеци. В тия месеци, когато трябваше да се създаде изключително железна система на организация, ние сменяхме министри". 

Чуйте повече в звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50