Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарските асистенти и фелдшерите – в готовност за национален протест

Медицински специалисти протестират пред МЗ по време на срещата на министър Кирил Ананиев с фелдшери, лични лекари, акушерки, медицински сестри, рехабилитатори
Снимка: БГНЕС архив

Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите обяви, че снема доверието си от правителството и от здравния министър заради „недалновидни и хаотични здравни мерки, свързани с пандемичната обстановка“. 

"На прага на здравна катастрофа сме – се казва в позицията на БСЛАФ – за нея ние предупреждавахме правителство и МЗ от години. България преживява дълбока здравна криза в тежки условия на пандемия от Covid-19 при сериозен медицински кадрови дефицит, в резултат на липса на адекватна и далновидна здравна политика. Афишираните от МЗ и управляващите от ГЕРБ твърдения, че всички имат достъп до високо квалифицирана медицинска помощ, са видно несъстоятелни. България е на дъното на всички здравни европейски и световни позитивни класации и на челни места във всички негативни класации, поради липса на качествено здравеопазване.

През изминалите години и месеци на управление на ПП ГЕРБ УС на БСЛАФ всячески е търсил начини за контакти и конструктиван диалог с председателя на КЗ към НС д-р Дариткова, но безрезултатно. Бяхме лъгани по най-непочтен и недостоен начин от здравни министри и чиновници на настоящето правителство.

Демонстрирайки недалновидна и нерационална здравна политика, властта игнорира и направи анонимна една важна и значима за здравеопазването ни медицинска професия, тази на лекарските асистенти/фелдшери, което се отрази негативно на здравната ни система.

В настоящия тежък момент на здравна криза тези медици практикуват активно в спешните центрове, където са 70% от работещите в тях и са гръбнакът на спешната помощ в България; в учебните, социалните и здравни заведени; в структурите на МВР и на Министерство на правосъдието и навсякъде, където държавата е поела отговорността за предоставяне на квалифицирана медицинска помощ.

За жалост обаче управляващите негласно толерират липсата на нормативни уредби, уреждащи упражняването на професията. Показаното в годините неразбиране на същността на тази професия, както и нежеланието от страна на управляващите от ГЕРБ, тези специалисти да са в услуга на обществото, са явни. Всички инициативи на Съюза на лекарските асистенти и фелдшерите са игнорирани и професионалистите са принудени да практикуват медицинската си професия неуредено, с неясен статут. 

Измина една година и седем месеца от протестите ни, проведени пред МЗ и Министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на 25.03.2019 г. Поискахме справедливост – плурализъм и равнопоставеност на професията ни с всички други такива в здравната сфера. Поискахме професионална самостоятелност, самоуправление и саморегулация, чрез собствена професионално – съсловна организация, както при другите регулирани медицински професии. Беше ни отказано! Поискахме адекватни номативни разпоредби, касаещи статута на медицинската професия и нейната диференциация. Не беше направено! 

Никога исканията ни не са били свързани с финансови претенции или облаги! Изминаха три месеца от писмото ни лично до Министър Ангелов (вх. № 63.00.165./12.08.2020 г.) с молба за среща и нормален диалог – пълна незаинтересованост и игнориране от негова страна!

На свое заседание, проведено на 08.11.2020 г., Управителният съвет на БСЛАФ взе следните решения:

1. Считаме, че всички методи и средства за нормален диалог с управляващото мнозинство от ГЕРБ и Министъра на здравеопазването по отношение статута на професията ни са изчерпани;

2. Снемаме доверието си от правителството и Министър Ангелов заради недалновидни и хаотични здравни мерки, свързани с пандемичната обстановка;

3. Считаме, че оставката на правителството е единственият полезен за народа ни акт!

УС на „Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите” (БСЛАФ) остава в готовност да призове структурите си и колегите в страната за НАЦИОНАЛЕН ПРОТЕСТ!

Повече подробности за поцицията на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите даде в "Нашият ден" Александър Александров, председател на УС на БСЛАФ. Чуйте интервюто в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00