Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой: Емил Табаков

Емил Табаков
Снимка: emiltabakov.com

Изключителен професионалист и музикант, маестрото, диригентът, композиторът Емил Табаков е Главен герой в "Нашият ден". 

Темпото в музиката и в живота

"Забавяне, забавяне, неясно как ще продължи. В никакъв случай не се отразява добре за изкуството този застой покрай пандемията. Въпреки усилията на много хора, на театри, опери и оркестри – в България и в чужбина. Всички се опитват просто да съществуват... Като се правят доста компромиси с изкуството, за съжаление – например композитори, които изискват по-голям оркестров състав, да бъдат намалени, или да се намалява времетраенето на някои опери... Това не е в интерес на изкуството. Но ситуацията е такава, че хората на изкуството опитват и искат да запазят и все пак да покажат, че изкуството е нужно дори в такива условия. И успяват."

Жанрово ще върнем ли към кратките форми?

"Мисля, че доста трудно ще се върнем към обичайния начин на музициране, така че камерното музициране ще бъде на мода сега. Малки камерни състави... разстояния между музикантите... Намаленият състав действа леко потискащо, но когато публиката е ентусиазирана, независимо че публиката е 30%, това действа добре на музикантите." 

Традиционният празничен новогодишен концерт на Национален дворец на културата тази година е под надслов „Севера и Юга” и ще се проведе в партньорство със Софийската филхармония. Негов диригент е маестро Емил Табаков, който във времето назад е бил и артистичен директор на Новогодишния музикален фестивал. Фестивалът е основан от именития български диригент Емил Чакъров, ученик на Херберт фон Караян и Мишел Глоц – един от най-известните продуценти на класическа музика в света.

В Празничния новогодишен концерт „Севера и Юга” Фестивалният оркестър ще бъде достойно заместен от един от най-добрите ни оркестри – този на Софийската филхармония под брилянтното ръководство на маестро Найден Тодоров.

Програмата, която Емил Табаков предлага тази година на ценителите, е музикална разходка през неговия респектиращ прочит на Севера и Юга от класиката на Америка с творци като Ленард Бърнстейн и Оскар Питърсън през бродуейския мюзикъл на Гершуин, горещите ритми на аржентинското танго и мелодиите на Рио де Женейро. „Уестсайдска история“, „Порги и Бес”, „Funny Face” са само част от познатите и любими заглавия, които ще прозвучат в програмата. За публиката остава удоволствието да се наслади на най-добрите образци на американската музикална култура: класически симфонични пиеси, красиви оперни арии, традиционен джаз, огнен афроамерикански фолклор.

Маестро Табаков е поканил и интригуващи гости солисти за изпълнението на всяка една пиеса. Китара, банджо, саксофон и вокал допълват цветното музикално пътуване през различните страни на Америка.

Обединявайки майсторството на творци от различни епохи от „двете Америки”, концертът „Севера и Юга” е замислен от НДК и Софийската филхармония като послание и надежда за една по-добра година.

Въпреки световната кризисна ситуация НДК възнамерява да проведе на живо Празничния новогодишен концерт на 1 януари 2021 г. в зала 1 от 18:30 ч. НДК ще съхрани и цялостното издание на Новогодишния музикален фестивал през декември, като все още се обмислят различни варианти за провеждането му.

Билети можете да закупите от Билетен център – НДК, Билетният център на Зала България или онлайн на www.tickets.ndk.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03