Какво означава оповестяването на предварителните резултати от изпитанията на вече 3 ваксини – американските "Pfizer" и "Модерна", и руската "Спутник 5". По какво се различават и какви въпроси стоят пред учените?
Д-р Никола Кереков – молекулярен биолог и имунолог с анализ на резултатите на клиничните изследвания на една от ваксините срещу Covid-19.
"Двете ваксини на "Pfizer" и "Модерна" доста си приличат. Те се основават на една и съща технология – т.нар. "информационни RNK ваксини – това са ваксини, които съдържат генетична информация в себе си, която се инжектира вътре в организма, попада в клетките. Те използват тази генетична информация, за да произведат компоненти на вируса, които след това се представят по повърхността на човешките клетки. След това имунната система се активира и произвежда токсичен имунен отговор срещу тези вирусни компоненти.
Руската ваксина е представител на друга технология. Това са т.нар. "векторни ваксини". Те използват безобидни вируси, в които е вкаран генетичен метериал, съдържащ компоненти на новия коронавирус. Тези безобидни вируси извършват имитация на заразяване на човешки клетки и отново се произвеждат компоненти на вируса.
Предварителните резултати трябва винаги да бъдат приемани с известна нотка на съмнение, смята д-р Кереков. "Това все още не представляват реални резултати, не е цялата научна информация. От една страна, са форма, под която компаниите гарантират доверието към себе си. От друга, съдържат информация, която може да се екстраполира от научна гледна точка. Най-важната такава информация е за въпросната ефикасност."
Трябва да бъде направено разграничаване между два термина – единият е "ефикасност", а другият – "ефективност". Ефикасност означава каква успеваемост е демонстрирала ваксината при идеални условия (т.е. при нейните клинични изпитвания в различни болници). Ефективност е термин, който означава каква ще бъде успеваемостта на ваксината в реални условия и сред много етнически и възрастови групи. Обикновено ефективността винаги е по-ниска от ефикасността."
И трите ваксини отбелязват многообещаваща ефикасност, много над очакваната... Друг е въпросът колко продължителен ще бъде осигуреният имунитет, не знаем също дали всички хора ще демонстрират еднакъв имунитет."
Как ще бъдат съхранявани ваксините
"Това е сериозен проблем пред информационните RNK ваксини – тези молекули са доста нестабилни, имат нужда да бъдат съхранявани на доста ниска температура (при "Pfizer" това е –70 градуса!)."
Дали ваксината ще промени еволюцията на самия вирус? "Това тепърва ще бъде изследвано в реално време, докато текат изпитанията на ваксината. Вирусът ще започне да посреща ваксината с индуциран специфичен отговор тези ваксини. Логичният ход на вируса би бил да започне еволюция по посока на избягване на въпросния имунитет, за да може да заразява повече хора. Това невинаги обаче е лоша новина. Защото понякога вирусът, в опита си да се адаптира към имунитета от ваксината, може да стане по-малко патогенен."
Кога ще бъдат готови за разпространение и за кого първо ще има от новите ваксини – чуйте подробности в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg