Документалният филм „Добре дошли в Чечня“ на номинирания за „Оскар“ режисьор Дейвид Франс вече може да бъде гледан в HBO GO. Той разказва за група активисти, които рискуват живота си, за да се изправят срещу продължаващия геноцид над ЛГБТ хора в руската република Чечня.
През 2017 година президентът Рамзан Кадиров поставя началото на операция по „прочистване“ на кръвта на чеченците от ЛГБТ хора. Започват преследвания, мъчения и убийства на хората с различна сексуална ориентация. Въпреки враждебната обстановка и слабия международен отзвук, независима коалиция от ЛГБТ активисти създава гореща линия за емоционална и физическа помощ, за настаняване на тези хора в защитен приют, както и за извеждането им от страната.
„Добре дошли в Чечня“ е сниман в стила на разследващите филми, в които камерата проследява ежедневните предизвикателства и рискове, пред които са изправени активистите, решили да спасят застрашените. Филмът представя реалните истории на чеченски мъже и жени, които са арестувани, измъчвани и убивани от властта в Грозни. В него са показани и разтърсващи видеокадри, които доказват историите им.
Хората, взели трудното решение да напуснат домовете и страната си, за да избягат от геноцида, са представени по новаторски начин. За да могат да споделят личния си опит, без да разкрият визуалната си самоличност, продукцията променя лицата и гласовете им чрез технологията дийпфейк или „лице назаем“, която им осигурява пълна анонимност.
Един от доброволците, дал своето лице, за да запази самоличността на герой от филма, е Коста Каракашян, режисьор, хореограф и танцьор, част от фондацията Сингъл Степ, която се бори за гласност на проблема.
„Това е една ежедневна борба, сподели той в „Артефир“. Аз каня всеки да види филма, който вече е достъпен и в България, в HBO GO, и да види, че тези истории, нито една от тях няма конкретен край. Дори хората, които успяват да избягат, те са обречени по някакъв начин да се притесняват, да се озъртат и да гледат дали могат да живеят спокойно. На тези хора, които още са там и се укриват, е въпрос на време дали ние като международна общност можем да им помогнем да намерят повече спокойствие и да им помогнем да излязат от тези обстоятелства, които честно казано не изглежда, че ще се променят скоро.“
Световнопризнатият български хореограф се гордее с участието си във филма и с това, което „Добре дошли в Чечня“ е постигнал до този момент.
„Филмът е свършил доста неща досега. Знам, че в Щатите специално е бил пускан на администрацията на президента Тръмп и след този филм те успяват да възложат санкции на Чечня заради нарушаването на тези човешки права. Всъщност има доста конкретни действия, които той е предизвикал. От няколко дни филмът вече е достъпен безплатно и в Русия, в партньорство на BBC и HBO, и е много интересно до какви разговори ще доведе там, когато всеки един човек в Русия може да го гледа свободно, защото знам, че досега доста хора са го гледали незаконно и със сигурност има интерес там, така че може би най-интересното предстои“, допълни Коста Каракашян.
Световната премиера на „Добре дошли в Чечня“ беше на фестивала „Сънданс“ тази година. Филмът спечели Специалната награда на американското жури за документален филм в категорията „Монтаж“, а на Международния филмов фестивал в Берлин спечели наградата „Теди“ и наградата на публиката „Панорама“ за най-добър документален филм. Телевизионната му премиера пък ще бъде на 3 декември от 22:55 часа по HBO.
В звуковия файл Коста Каракашян разказва повече за сюжета на „Добре дошли в Чечня“ и за поканата да участва във филма, която е получил от продуцентите на документалната продукция.
Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..
Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..
От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване. В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg