Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дума на годината? Твърде много са

Годината, с която има повече нови думи от която и да е било предишна, ни остави безмълвни

Снимка: Pixabay

За първа година Оксфордският речник на английския език предпочете да не избере дума на годината, заявявайки, че 2020 е "година, която не може да се опише с една дума", вместо да се спре на "коронавирус" или "локдаун".

Проследявайки огромен корпус от над 11 милиарда думи, намерени в уеббазирани новини, блогове и други текстови източници, лексикографите заявяват, че са наблюдавали „сеизмични промени в езиковите данни и скоростно повишение на новите употреби“ през последните 12 месеца.

"Коронавирус", една от безспорните думи на годината, е термин, съществуващ от 60-те, но използван предимно в тясно специализираната литература.

От март тази година думата зачести и се превърна в една от най-употребяваните на глобално ниво. Първата употреба на “Covid-19” е засечена на 11 февруари 2020 в доклад на СЗО и бързо надвишава употребата на "коронавирус".

Тенденция, която лексикографите са уловили, е бързото навлизане на научни термини в общия речников фонд - до степен всички ние да сме се превърнали в нещо като самодейни епидемиолози.
"Научни доказателства" е повишила употребата си с над 100% в сравнение с 2019.

Други, свързани с коронавирус думи са "пандемия", която бележи повишение с 57000% тази година, както и "локдаун", "клъстъри", "маски" и "работник на пъва линия".

Революцията в работните навици също се отрази на езика, като "дистанционен" и "дистанционно" бележат ръст от над 300% от март насам, а "заглушавам" ("мютвам") над 500%.

Политиката също даде своя принос и думи като "импийчмънт" и "гласуване по пощата" са увеличили употребата си с над 300%, тук попадат и “Black Lives Matter” и “BLM”, зачестила е употребата и на QAnon (крайнодясна конспиративна теория, според която обединение на сатанисти педофили управлява световна мрежа за трафик на деца и крои заговор срещу Доналд Тръмп, който от своя страна се бори срещу тях.)

"Конспиративна теория" е удвоила употребата си от 2019 насам, а "Брекзит" има спад от 80% през тази година.

Та коя е думата, описваща 2020?

Странната година? Лудата година? Изгубената година? - всички тези фрази са увеличили употребимостта си в сравнение с 2019.
"Това, което е наистина безпрецедентно тази година, е свръхскоростта, с която англоговорящият свят натрупа нова колективна лексика, свързана с коронавируса и бързината, с която тя се превърна, в основна част от езика", казват експертите.

Предишни избори на дума на годината включваха "климатични промени" и "пост-истина", конкурентната класация на речника "Колинс" избра "локдаун" за дума на годината по-рано този месец. (В тяхната класация намериха място и думи като и "Мегзит" по аналогия с Брекзит (думата описваща откъсването на херцога и херцогинята на Съсекс от кралското семейство), "социално дистанциране", "самоизолация" и "тиктокър" - за човек редовно споделящ видеа в популярната младежка платформа TikTok.)

"Никога не сме ставали свидетели на подобна промяна в езика, каза президентът на Oxford Dictionaries Каспър Гратуол. Екипът на Оксфорд идентифицира стотици нови думи и нови употреби, като десетки от тях биха минали незабелязано по всяко друго време. Положението е хем безпрецедентно, хем малко иронично - годината, която ни остави безмълвни беше пълна с нови думи като никоя друга преди това."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05