"Наука има във всяко едно проявление от нашия живот, а Европейската нощ на учените има за цел да покаже именно какво точно прави науката и защо тя е важна" – с тези думи на Любов Костова, директор на Британския съвет в България, може да се обобщи безкрайно разнообразната програма на Европейската Нощ на учените.
Поради разпространението на Covid-19 тази година събитието ще се състои онлайн, но за сметка на това в три поредни дни – 27-и, 28-и и 29-и ноември. Програмата предвижда повече от 30 часа презентации и демонстрации.
В подготовката на проекта участват над 20 институции, което е и най-голямата коалиция за наука в България. Презентациите обхващат богат регистър от – ще отглеждаме ли скоро растения в Космоса до "приземяващи" въпроси от типа – колко наука има в поговорката „Ден година храни“?
Росица Панайотова представя в "Нашият ден" един интригуващ акцент от богатата програма на Природонаучния музей. Събитието носи загадъчното заглавие "Алемурджия в чиния". Оказва се, че алемурджия е науката за ядливите и използваеми от човека растения. Терминът произлиза и основно се прилага в Италия, където Втората световна война е оказала изключително силно влияние върху използването на дивите растения за храна.
"От тази призма можем да се върнем към родната поговорка "Да се хванем за зелено" и да се вгледаме във всички онези растения, които растат обилно у нас и се оказват далеч по-ценен източник на полезни вещества от тъй нар. "суперхрани"."
"Да се вглеждаме малко повече в света, който ни заобикаля", съветва ботаникът Марио Лангуров, който чрез разказ за ключовата роля, която имат насекомите за равновесието на света, показва как си взаимодействат микро- и макросветът и каква е ролята на човека, застанал между тези две вселени.
Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..
Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекция за национален строителен контрол? Румен Димитров e подател на сигнала за незаконно строителство...
В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..
На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg