Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владина Цекова:

Бъдете състрадателни и милосърдни

Снимка: Личен архив

Владина Цекова е превеждала слушателите през Камино. Този път, като гостенка на рубриката "Главен герой" на "Нашият ден", тя ни превежда по друг път, този на преболедуването на Covid-19 – от първите симптоми до приема в болница. Като всеки път и този предлага изпитания, но и срещи с истински Хора и важни житейски уроци.

"Не позволявам пред мен да се говори лошо за лекарите, – казва тя. – Една седмица ми беше достатъчна, за да видя на кое точно казват Първа линия и Адът, в който се пекат медиците ни. Видях. Видях професионализъм, видях едни отговорни и отдадени на работата си хора, видях колко стриктно и с грижа тези хора работеха, за да спасят от връхлетялата ни гадина болните. Видях, че се поддържаше изрядна чистота, че имаше дисциплина, че се дезинфекцираше нонстоп, че всеки беше на мястото си в пълнота. 

Изказвам личната си благодарност както към д-р Чернева, така и към главната сестра Веселина Ганчева, д-р Венцислав Петров – прекрасен деен младеж на моя възраст, д-р Ани Попкостова, д-р Атанас Златев, сестра Ерка Андреева, сестра Албена Докова, сестра Марияна Ненкова, сестра Иванка Георгиева, санитарките Валя и Ани, лаборантката Копринка. Благодаря на всички за грижите и всеотдайността. 

Никакъв "Главен герой" не съм аз, – каза Цекова, – доктор Чернева е главен герой, тя и целият екип."

Владина Цекова е добра разказвачка и съумява да предаде житейските уроци, които е научила, почти като притча. Тя сподели как баба ѝ, когато била дете, ѝ казвала:

"Когато имаш деца, на състрадание и милосърдие да ги научиш – само това стига, хич на друго и да не ги научиш. Състраданието и алтруизмът, ако ги прилагаме по-често в живота си, но не защото "трябва", а по вътрешно усещане, ще сме много по-добре.

Когато човек мине през едно такова изпитание, и някак се чувства по-силен, по-можещ, ако сме малко по-адаптивни и не сме мрънкащи, се минава по лесно. Не падайте духом."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15