Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15 години частно съдебно изпълнение в България

Снимка: Ани Петрова, БНР

Антикризисните мерки в подкрепа на длъжници и кредитори ще са във фокуса на отбелязването на 15 години частно съдебно изпълнение в България

12 млрд. лв. са възстановили частните съдебни изпълнители на бизнеса, гражданите държавата и общините от 2005 г.

Антикризисните мерки в подкрепа на длъжници и кредитори ще са във фокуса на събитията, посветени на 15-ата годишнина от създаването на Камарата на частните съдебни изпълнители. Юбилеят ще бъде отбелязан на 4 декември 2020 г. с експертна конференция, в която онлайн ще се включат президентът на Международния съюз на съдебните изпълнители Марк Шмиц, съдебни изпълнители от Европа, съдии, представители на законодателната и изпълнителната власт. Темите на дискусията са свързани с доброволното събиране на вземания в страните от ЕС, установяването на факти от ЧСИ, провеждането на електронни търгове и други мерки за защита на страните в изпълнителния процес в условията на пандемия.

12 млрд. лв. са възстановили частните съдебни изпълнители на бизнеса, гражданите и държавата от създаването си през 2005 г. до днес. Всяка година ЧСИ събират 150 млн. лв. в полза на физически лица от неизплатени заплати, издръжки, наеми, невърнати заеми и суми по договори, обезщетения на пострадали при ПТП и тежки криминални престъпления.

По предложение на камарата през 2017 г. Народното събрание прие промени в Закона за ЧСИ, с които авансовите такси за събиране на вземанията за издръжки, трудови правоотношения и предаване на деца вече не се заплащат. Наред с тях от авансови такси се освободиха и публичните държавни и общински вземания. Така частните съдебни изпълнители финансират със свои средства изпълнението по 30 % от делата. Внесените суми в държавния бюджетза периода са над 1.2 млрд. лв.

Ефективността в работата, както и обществената функция на регулатор на задлъжнялостта с положителен ефект върху икономическите отношения и социалната среда са признати резултати от работата на системата на ЧСИ. И това категорично се доказва от кредиторите, които предпочитат частното съдебно изпълнение пред държавното.
"Учредяването на частното съдебно производство и Камарата на частните съдебни изпълнители показаха, че в съдебната ни система са възможни успешни реформи.  Камарата беше създадена най-вече заради липсата на справедливост и неизпълнението на съдебните решения. Променихме и средата и направихме много за ефективността на съдебната система.
Това, което предстои е дигитализация, предстои и оптимизиране на извънседебното събиране на вземания" каза Стоян Якимов, зам.-председател на Съвета на камарата".
Чуйте какво имат да кажат в "Законът и Темида" специалистите, които търсят баланса между професионалния и човешкия си дълг: Стоян Якимов, зам.-председател на Съвета на камарата, Иван Хаджииванов, зам.-председател на Съвета на камарата, Елица Христова - ЧСИ, Кюстендил, Тодор Луков - председател на Дисциплинарната комисия.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26