Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диляна Маркова:

Българите мислят за правата на човека като за нещо екзотично и привнесено

Международен ден на правата на човека

Светът отбелязва на 10 декември Международния ден за правата на човека. Подписаната на тази дата през 1948 г. Всеобща декларация за правата на човека е един от най-важните документи на Организацията на обединените нации след края на Втората световна война. Основната част на Декларацията конституира правото на живот и отхвърлянето на робството; съдържа индивидуалните политически и граждански права; отнася се до свободата на религията, убежденията и изразяването; записани са социални, икономически и културни права.

Поемайки инициативата от Всеобщата декларация, Съветът на Европа създава Конвенция за защита на човешките права и основните свободи. Тя гарантира правото на живот, свобода и сигурност, както и справедлив процес, гласуване и кандидатстване на избори, свободата на мисълта и религията, свободно изразяване. С Конвенцията се забраняват изтезанията и смъртното наказание, както и нечовешкото или унизително отнасяне към хората.

Диляна Маркова, изпълнителен директор на фондация „Български адвокати за правата на човека“, коментира в "Нашият ден":

Как българинът дефинира правата на човека

"Миналата година направихме една анкета, за да разберем какво един обикновен гражданин мисли по отношение на правата на човека. Положението беше много тревожно. Хората имат едни отвлечени понятия за права на човека, все едно това е нещо, което изобщо не е свързано с нашия живот и средата, в която живеем – като нещо екзотично и привнесено, нещо, което не ни засяга пряко и не е осезаема част от живота ни. До голяма степен това е въпрос и на образование. За българина, според мен, правата на човека остават едно понятие, което те схващат по-скоро като инструмент за оказване на политически натиск."

Пандемията и правата на човека

"Безспорно пандемията и настъпилите с нея ограничения повдигнаха въпроса за правата на човека и докъде може да стигне държавата в ограничаването на упражняването на някои права. По принцип държавата разполага с т.нар. "свобода на преценка", като изключим абсолютните права. Неминуемо тези ограничения засегнаха редица права. Тук възниква и въпросът с т.нар. "уязвими групи" – говорим за хора с увреждания, за деца със специални образователни потребности, за лишени от свобода... – и упражняването на техните права. Въпрос на преценка и на баланс между преследването на едни законосъобразни цели за защита на обществения интерес и общественото здраве срещу личната свобода и упражняването на личните права."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30