Художничката Пенка Минчева, един артист активно работещ в областта на съвременното изкуство, намери поле за изява на едно по-различно място – село Дъбене, където сега живее и работи.
Там тя реализира своята микро-резидентна програма и работи предимно с приятели артисти от страната и чужбина. Последната й изява бе самостоятелна изложба на терасата на къщата, където живее. Проектът се нарича „Балконекшън“ и му предстоят и по-нататъшни издания.
Като артист Пенка Минчева не се страхува да експериментира в различни сфери на визуалните изкуства – работи със стъкло, прави скулптури от дърво, рисува печати, създава пространствени инсталации и изучава възможностите на дигиталните изкуства в лицето на видеоарта.
Живяла е две години в Стокхолм, четири години е пътувала между България и Берлин, където натрупва опит и реализира различни кураторски проекти.
Сега в Дъбене Пенка Минчева реализира проекта си „Балконекшън“ по време на пандемията, чуйте повече за него.
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg