Едно от най-важните събития в международен план през изминаващата година бяха изборите в САЩ. Джоузеф Байдън бе официално избран за президент от Електоралната колегия с 306 гласа срещу 232 гласа за сегашния президент Доналд Тръмп. Мнозина анализатори прогнозираха, че ако не беше коронакризата, Тръмп щеше да спечели втори мандат. Тази пролет обаче станахме свидетели на дълбоко обществено, политическо и културно разделение в Щатите. Поглед към САЩ преди и след изборите за президент – обзор на годината в "Нашият ден" прави политологът Мартин Табаков:
Какви грешки допусна Тръмп във вътрешната политика?
"Основната грешка на Тръмп е свързана с начина, по който менажира Covid кризата – здравна и икономическа. Първо, той подцени опасността. Второ, не информира своевременно американските граждани. И трето, подцени мерките, които трябваше да бъдат взети – да не говорим, че до последно като че имаше съображения спрямо някои базови мерки..."
Тръмп управляваше със стратегията "Америка преди всичко", но това навреди на отношенията на Щатите със западните съюзници
"Има определена инжекция от напрежение, която беше приложена в отношенията между Вашингтон и Брюксел. По принцип между САЩ и ЕС има много проблеми от прагматично естество, които не зависят от това кой стои начело на Белия дом. Да, факт е, че когато Белият дом е ръководен от демократ, поне комуникацията е по-добра, но това не отменя проблемите, които съществуват между двата съюза. Например субсидиите, които ЕС отделя в значими сектори като селското стопанство, желанието на ЕС да приложи т.нар "дигитален данък" върху много мащабни американски компании... разбира се, митата... Забележете, че Байдън още не се е ангажирал с позиция."
Какви бяха постиженията и пропуските на Тръмп в политиката на неговата администрация на Балканите? Какво да очакваме в политиката на САЩ в Близкия изток и ще има ли съживяване на Иранското ядрено споразумение? Тръмп оспорва изборите и обяви, че "ще се видим отново" през 2024 г. Има ли шанс за това? Отговорите от Мартин Табаков на тези въпроси можете да чуете в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg