Едно от най-важните събития в международен план през изминаващата година бяха изборите в САЩ. Джоузеф Байдън бе официално избран за президент от Електоралната колегия с 306 гласа срещу 232 гласа за сегашния президент Доналд Тръмп. Мнозина анализатори прогнозираха, че ако не беше коронакризата, Тръмп щеше да спечели втори мандат. Тази пролет обаче станахме свидетели на дълбоко обществено, политическо и културно разделение в Щатите. Поглед към САЩ преди и след изборите за президент – обзор на годината в "Нашият ден" прави политологът Мартин Табаков:
Какви грешки допусна Тръмп във вътрешната политика?
"Основната грешка на Тръмп е свързана с начина, по който менажира Covid кризата – здравна и икономическа. Първо, той подцени опасността. Второ, не информира своевременно американските граждани. И трето, подцени мерките, които трябваше да бъдат взети – да не говорим, че до последно като че имаше съображения спрямо някои базови мерки..."
Тръмп управляваше със стратегията "Америка преди всичко", но това навреди на отношенията на Щатите със западните съюзници
"Има определена инжекция от напрежение, която беше приложена в отношенията между Вашингтон и Брюксел. По принцип между САЩ и ЕС има много проблеми от прагматично естество, които не зависят от това кой стои начело на Белия дом. Да, факт е, че когато Белият дом е ръководен от демократ, поне комуникацията е по-добра, но това не отменя проблемите, които съществуват между двата съюза. Например субсидиите, които ЕС отделя в значими сектори като селското стопанство, желанието на ЕС да приложи т.нар "дигитален данък" върху много мащабни американски компании... разбира се, митата... Забележете, че Байдън още не се е ангажирал с позиция."
Какви бяха постиженията и пропуските на Тръмп в политиката на неговата администрация на Балканите? Какво да очакваме в политиката на САЩ в Близкия изток и ще има ли съживяване на Иранското ядрено споразумение? Тръмп оспорва изборите и обяви, че "ще се видим отново" през 2024 г. Има ли шанс за това? Отговорите от Мартин Табаков на тези въпроси можете да чуете в звуковия файл.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg