Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мария Петрова: Трябват промени в законодателството за по-добра здравна среда

Според наредбата ваксините биват или препоръчителни, или задължителни

| обновено на 18.12.20 в 11:20
Снимка: Стаматина Никова

"Годината е необикновена, доколкото сме поставени пред едно предизвикателство. Проблемите в здравеопазването, които сме трупали през годините, излязоха наяве с доста мощна скорост и сила. От всичко случило се през годината можем да извлечем много полезни уроци, да се поучим максимално бързо от всички пропуски и недостатъци в системата за здравеопазване, да въведем електронното здравеопазване, за което само говорим от 2002 година – трябва да се работи последователно и стратегически." За нашите права в здравеопазването, за проблемите през тази различна и трудна 2020 година – д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право, коментира в "Нашият ден":

Правата в здравеопазването

"2020-а е белязана от извънредното положение и от пандемичната ситуация. Не мога да кажа, че са изцяло гарантирани правата на гражданите в качеството им на пациенти. Силно съм притеснена от натиска, който се оказва на медиците и неуредиците, с които се сблъскват – достъпа до медицинска помощ, неразбрания процес по информиран избор и съгласие, надписването на дейности, източването на Здравната каса... В последните месеци станахме свидетели и на хора, които буквално умират пред лечебни заведения, без да им бъде оказвана помощ... Проблемите: с малкото екипи и забавянето на линейките, ТЕЛК-овете, НЕЛК-овете, решенията, които невинаги могат екзактно да констатират здравословното състояние на пациентите, недостигът на лекарства..."

Решения на проблемите в здравеопазването

"За да бъде преодолян един проблем, трябва много добре да бъде познаван. Трябва много добър анализ и след като имаме този анализ, да се предложат различните решения. От нормативна гледна точка, можем да предложим редица промени в законодателството, които, по мое мнение и на колеги експерти, е редно да се случат, за да се гарантира една по-добра среда на българските пациенти, както и по-добра работна среда за медиците." 

Ваксините – доброволно/препоръчително

"Ако говорим в конкретиката на Covid-19 все още регистрирана ваксина нямаме, не сме чели нейната кратка характеристика и всичко, което говорим, го говорим в рамките на хипотези. Едва след регистриран продукт можем да навлезем в конкретика. По отношение на имунопрофилактиката – тя няма как да бъде друга освен доброволна. Никоя медицинска интервенция не може да бъде принудително задължително наложена (с малки изключения, които законът ясно описва). Ваксините биват, според наредбата, или препоръчителни, или задължителни. Това, че една ваксина е задължителна обаче, не означава, че ще хванем някого и насила ще му я направим. А означава, че този, който не си направи задължителната ваксина, трябва да е готов да понесе и съответната санкция, която е описана в закона. Ако говорим само за Covid-19, ваксината, естествено че трябва да е препоръчителна – още повече, препоръките се отправят към определени таргет групи.

Но нека не бъркаме доброволно с препоръчително. Мисля, че неразбирането на тези понятия и фактът, че все още нямаме регистрирана ваксина са основните предпоставки за всяване на смут в обществото и доведоха до много поляризирани мнения, които не работят в полза на общественото здраве."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07