Пиесата на Петър Увалиев „Гробът в Рила“, с главен герой Джеймс Баучер може да слушате в неделя, 20 декември, от 16 часа в рубриката „Неделен радиотеатър“ . Постановката е посветена на 100-годишнината от кончината на Джеймс Баучер и 30-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Република Ирландия и България.
Ирландецът с българско сърце – така наричат Джеймс Баучер (1850-1920). Журналист и дългогодишен кореспондент на в-к „Таймс“ за Балканите, политически активист, застъпник на българската кауза, един от малкото, повярвали с цялото си сърце, че нашият народ може да управлява съдбините си смело и самостоятелно. Престоява 35 години в България и се привързва към родината ни толкова, че в края на живота си се връща, за да остане завинаги. Гробът му се намира в обителта на Рилския манастир.
Малко преди завръщането си Баучер изнася реч пред народните представители и членове на Комитета по балканските въпроси при Камарата на общините, в която изрежда постиженията на България и пита: „Може ли народ без изключителни качества да постигне такива успехи и справедливо ли е такъв народ да бъде потъпкван и измъчван? Не, господа, не! Справедливостта на Балканите може и трябва да се изгради само на следните два принципа: Първи – Балканите за балканските народи; и Втори: Никой балкански народ не бива да бъде подчинен на чуждо иго.“
Джеймс Баучер се надява до последния си дъх, че светът ще се стресне и ще се притече на помощ на изстрадалия български народ. И до смъртта си не престава да работи за българската кауза.
Автор на „Гробът в Рила“ е Петър Увалиев (1915-1998) – ерудит и космополит. Дипломат, писател, преводач, теоретик на изкуството, журналист, преподавател, филмов продуцент, сценарист. Човек – вселена. С над 20 постановки в лондонски театри, участва в създаването на над 20 филма, изпълнителен продуцент е на „Фотоувеличение“ на Микеланджело Антониони. 50 години всяка седмица чете свои беседи в българската секция на Радио БиБиСи - Лондон. Обявен е за невъзвращенец през 1947 г. Присъдата е отменена чак през 1994 г.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Случаят Йов", книгата на френския философ Рене Жирар в превод на Тони Николов, ще бъде представена тази вечер ( 30 януари) в Книжен център "Гринуич" от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg