Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хляб и вино

Снимка: Pixabay

Хляб и вино – съюзът на тази двойка е заченат в небесата и всичко, което може да се каже за нея в буквален или метафоричен план, е вярно. Въпреки това за хляба и виното заедно и поотделно винаги може да се говори увлекателно, както можете да се уверите от разказа на Желязко Атанасов, представител за България на международния гастрономически проект „Черноморска кухня“ и гост на рубриката "Главен герой". 

Рано или късно хлябът и виното се появяват на масата на хората от най-различни епохи и географски точки. Те маркират един важен преход в развитието на културата – а именно този от "варварство" към цивилизованост. И двата продукта изискват умения и опит в отглеждането, приготвянето, познаване на принципите на ферментацията и съзряването.

Естествено, като всеки друг плод на човешка дейност и хлябът, и най-вече виното, извиква и въпросът за мярката. И тук Атанасов цитира Евбулид Милетски, който още през 375 г. пр. Хр. препоръчва да се пият 3 чаши вино: "Първата за здраве – ритуал, останал и до днес, втората – за любов и наслада, третата – за спокоен сън. 

Може би наистина е разумно да спрем дотук, защото четвъртата е чашата на агресията, с петата идва меланхолията, шестата е на разврата, седмата носи насинено око, осмата – притичали стражници, деветата – лошо самочувствие, а десетата – гняв и изпочупени вещи."

Увлекателната история на най-старата гастрономична двойка проследява Желязко Атанасов, чуйте разговора с него:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39