В епизод 398 „Трамвай по желание“ среща своята публика с проф. Марин Дамянов, писател, сценарист, документалист, преподавател по кинодраматургия в НАТФИЗ, специалист по източни бойни изкуства и неуморен разказвач.
Проф. Марин Дамянов е сценарист и диалогист на над 15 игрални и документални филма (“Маргарит и Маргарита”, “Лейди Зи”, “Събирачът на трупове”, “Съдилището” и други), също и участие в сериали. Автор на 4 романа, 3 сборника разкази и 2 теоретични студии по кинодраматургия. Над 15 награди за разкази, романи и сценарии. Носител е на наградата за най-добър сценарий на фестивала “Златна роза” и на Филмовата академия.
Освен всичко изброено, проф Дамянов е автор на оригиналната психоаналитична интерпретация „Двойници и раздвоено съзнание в кинодраматургията“. Тезата на автора е, че всеки човек вади и доброто, и злото от дълбините на собствената си душа, и това съдържание е еднакво, независимо от етнос и културни пластове.
Резултатът е въпрос на личен избор. Като изследовател на тъмните сили в човешката психика, той смята, че те не са генетично закодирани, а белязани в детството. И една от задачите на киноизкуството е да разшифрова различните архетипове, за да изгради автентични образи на екрана.
В очакване В изгарящата горещина на следобеда, седя под дебелата сянка на дървото, около мен са налягали лудите кучета на лятото, и ние заедно чакаме да дойде по-добрият живот. Това стихотворение на поета и преводач Пейчо Кънев дава заглавие на новата му поетична книга. Редакторката ѝ, Силвия Чолева, пише за стиховете в нея: "Директна и сурова..
За границите на изкуството, за смелостта да бъдеш себе си и за силата на музиката да лекува и провокира – разговор в "Нашият ден" с един артист, който трудно се побира в едно определение. Иво Димчев е хореограф, певец, композитор, визуален провокатор и куиър активист – човек, който в месеците на най-тежка изолация заради Covid 19 превърна личните..
8 септември е последният ден на пловдивския фестивал Station Street. Какви бяха акцентите в третото издание на форума и какво да очакват жителите и гостите на града днес разказва в "Нашият ден" Цветан Цветанов. Чуйте в звуковия файл:
Днес (на 8 септември) приключва "Буна 3" – третото издание Международния форум за съвременно изкуство. Най-голямата платформа за съвременно изкуство с международно участие у нас започна през 2023-та и вече две поредни години събира по над 150 артисти от България и света, които трансформират морската столица с над 50 събития – изложби, намеси в..
На 8 септември православният свят чества църковния празник Рождество на Пресвета Богородицап. Празнува и град Берковица. Празникът на града се отбелязва от 1998 година, а програмата е наситена с културни събития. Какви са те – пред редактора Таня Любенова разказва кметът на града – Радослав Найденов.
Този текст не е за птиците на Сакар, но името му, освен че звучи прекрасно поетично, отдалеч ни насочва към меката златна светлина на южния Сакар, където,..
Евангелското четиво от неделята преди Кръстовден разкрива пълнотата на тази любов: "Защото Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та..
Днес (на 8 септември) приключва "Буна 3" – третото издание Международния форум за съвременно изкуство. Най-голямата платформа за съвременно изкуство с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg