Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обзор на една черна за киното година

Повече добри сериали, отколкото добри филми

Хегемонията на стрийминг платформите се укрепи през 2020
Снимка: Pexels

Стрийминг платформите започнаха да променят правилата и начините на консумиране на кино отпреди 2020. Удобството да гледаме каквото поискаме, когато поискаме, без да излизаме от къщи, не е за пренебрегване. Същевременно седмото изкуство е неразделно от големия екран, за който е направено. Всеки от нас има спомен от споделянето на киномагията в тъмен салон с други хора, притихнали наоколо.

"За 20-годишните да стоят в салон два часа, наблюдавайки едно нещо, просто не е така културно значимо. Днешните двайсетгодишни са погълнати от канали като YouTube и TikTok, по-непосредствени и по-малко "продуцирани" медии. За тяхното внимание днес се борят твърде много канали и киното определено не е съоръжено добре за тази битката. Ако правиш един филм както трябва, имаш нужда от тишина, от различен ритъм на времето: това е част от изкуството на киното, а ми се струва, че за това трудно се намира място в днешната икономика на вниманието", каза в края на миналата година Ръсел Брендън, редактор на технологичното издание The Verge, когато още никой не подозираше какво ще се случи само няколко месеца по-късно.

Много от очакваните на голям екран филми през 2020 ще имат премиерите си в стрийминг платформа, много творци се насочиха към правенето на филм за малък екран.

2020 затвърди пренасочването на вниманието на публиката към сериалите. Но и гледането на сериали днес е различно, защото имаме феномена на верижното гледане, вече не чакаме епизод след епизод, а можем за изгледаме цял сезон наведнъж.

Зорница Аспарухова прави обзор на черната за киното 2020-а, откроява важните тенденции, несъстоялите се премиери и добрите примери.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50