Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пижамата – дреха на 2020

Снимка: архив

Какви са последните модни тенденции зима – пролет 2021 година. В центъра на вниманието и като писък на модата са пижамите или т.нар. "дискретни нощни облекла", на които им е време дори да излязат от вкъщи. Какво още за новата пижамена тенденция в модата – разказва модната дизайнерка Рeвитал Надив, собственичка и на фабрика за модна конфекция, пред Феня и Искра Декало.

Пижамата навлиза в западния гардероб от Индия и означава дреха, която закрива краката. Всъщност, само бебешките ританки закриват изцяло краката. Преди да има пижами, се е спяло с нощници, шапчици и други аксесоари за нощта. Интересно е, че едновременно с мисъл за нощта пижамата има аналог с чувството за отнета свобода. Неслучайно на райета, както и пижамите, са затворническите дрехи. Когато в средата на миналия век светът беше завладян от хипи движението, пижамите получиха по-весели и предизвикателни цветове и раираните дрехи на затворниците бяха заменени с оранжеви.

Модата отразява всички важни исторически събития. Например през 20-те години на миналия век след войната облеклата на хората са били в тъмни и неутрални цветове. След Втората световна война идва модата на дрехи тип армейска униформа. Преди десетина години дискусии в обществото породиха облеклата унисекс. Днес не знаем колко време ще продължат периодите на изолация и да си облечеш официалните дрехи или изобщо дрехите, за да изхвърлиш боклука, или да отидеш до магазина или аптеката, се превръща в нещо натоварващо и дори... претенциозно. Все повече срещаме хора, излезли набързо, както са по пижама и наметнали яке или палто.

Но дрехите показват и социален статус, та били и домашни. Обикновено дизайнерите разработват новите си колекции година и половина преди дефилето. И докато учените работеха по ваксините, стилистите разработваха модните линии на... пижамите за 2021 година. Става въпрос за платове и кройки, които са по-различни от досегашните, но и удобни.

В цял свят са познати т.нар. "пижамени партита". Често и децата канят свои приятелчета на гости с нощувка. Според традицията се носят спални чували, но и... красиви пижами. Трябва да бъдат и удобни за боя с възглавници, скачането по леглата и всичко съпътстващо.

За пижамената мода влияе и "Биг Брадър", както и различни инфлуенсъри в социалните мрежи.

Заради ограниченията днес не се търсят официални дрехи. Сватбите са в камерен състав, а голяма част от културния живот е онлайн – официалните костюми и дългите рокли с гол гръб останаха сякаш в миналото. И затова можем да допуснем, че най-очакваният новогодишен подарък дори и за най-претенциозните и елегантните е... официалната пижама от новите модни колекции зима – пролет 2021 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50