Културата е един от най-засегнатите сектори от Ковид кризата и в Китай. Много големи културни събития бяха отменени или отложени през 2020 година. Повечето от тях се проведоха със закъснение като двата най-големи кинофестивала в Пекин и Шанхай, които се състояха в онлайн и офлайн формат.
Технологиите и иновациите спасиха културните институции и изкуствата и им вдъхнаха нов живот. Секторът на културата успя да засили онлайн присъствието си с помощта на последните технологии, съобщиха от Българската редакция на Радио Китай за чужбина. Създадени бяха онлайн услуги за представяне на изложби, виртуални разходки из музеи, галерии и др. Благодарение на тях китайците можеха да посещават различни арт събития и концерти, да се докосват до културата, историята и традициите чрез виртуални мероприятия и дигитални турове.
Приходите от онлайн услугите в културния сектор в Китай са нараснали с 22% по време на пандемията. Забелязва се, че при новите условия потреблението на културни продукти започва да се трансформира и нараства популярността на социалните медии и дигиталната културна индустрия, припомнят още от Българската редакция на РКЧ.
Въпреки това обаче прекият достъп с културата не може да бъде заменен и изостря нуждата на хората от живо общуване. В тази връзка театърът играе много важна роля през 2020 година. Хората изпитват нужда от него и търсят комфорт. Доказателство е провелият се миналия месец Международен театрален фестивал „Даляншан“ и огромният интерес към театралния форум.
За това как се съживява културната индустрия в Китай и как ще се промени секторът след пандемията, разказва Диана Иванова в съвместната поредица на „Артефир“ с Българската редакция на РКЧ.
Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал ще е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от 18.30 ч. във Френския институт и конференцията "Момичета с мисия образование" на 23 януари от 9.30 до 13.30 ч. в Интерпред, зала "София". Джаили Амаду Амал придобива световна..
"Отвъд спирка "Съвършена" е първият роман на Георги Геров, който излезе от печат в края на миналата година. Според редактора на книгата Николай Терзийски "Това е роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на режисьора Петринел Гочев. След "За хората и свраките" в Сливенския театър, "Епични времена" в Пазарджик и " Ние, духовата музика " в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" , "Лазарица" е четвърта негова постановка по..
През 2025 година се навършват 115 години от рождението на литературния и художествен критик, есеист и мемоарист Борис Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана в Дома на киното от 18.00 часа с прожекцията на биографичния филм "Борис Делчев – живот и дневник" под режисурата на проф. Александър Донев и Владислав Кодев. Ще бъде представено и..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg