Културата е един от най-засегнатите сектори от Ковид кризата и в Китай. Много големи културни събития бяха отменени или отложени през 2020 година. Повечето от тях се проведоха със закъснение като двата най-големи кинофестивала в Пекин и Шанхай, които се състояха в онлайн и офлайн формат.
Технологиите и иновациите спасиха културните институции и изкуствата и им вдъхнаха нов живот. Секторът на културата успя да засили онлайн присъствието си с помощта на последните технологии, съобщиха от Българската редакция на Радио Китай за чужбина. Създадени бяха онлайн услуги за представяне на изложби, виртуални разходки из музеи, галерии и др. Благодарение на тях китайците можеха да посещават различни арт събития и концерти, да се докосват до културата, историята и традициите чрез виртуални мероприятия и дигитални турове.
Приходите от онлайн услугите в културния сектор в Китай са нараснали с 22% по време на пандемията. Забелязва се, че при новите условия потреблението на културни продукти започва да се трансформира и нараства популярността на социалните медии и дигиталната културна индустрия, припомнят още от Българската редакция на РКЧ.
Въпреки това обаче прекият достъп с културата не може да бъде заменен и изостря нуждата на хората от живо общуване. В тази връзка театърът играе много важна роля през 2020 година. Хората изпитват нужда от него и търсят комфорт. Доказателство е провелият се миналия месец Международен театрален фестивал „Даляншан“ и огромният интерес към театралния форум.
За това как се съживява културната индустрия в Китай и как ще се промени секторът след пандемията, разказва Диана Иванова в съвместната поредица на „Артефир“ с Българската редакция на РКЧ.
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg