Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодор Иванов:

Искам бъдещето на радиотеатъра да не е заключено само в ефирното линейно излъчване

| обновено на 07.01.21 в 17:47
Теодор Иванов
Снимка: Нощен хоризонт

Истории в ефира: Месец на програма “Христо Ботев” в “Нашият ден” – разговор с радиодраматурга Теодор Иванов за онова, което е най-важно да оцелее в душите.

Теодор Иванов е човек, който мисли много, понякога не успява да излезе от мисленето, за да го превърне в действие бързо. Но когато успее, резултатът не е просто някакъв. Може би така се раждат онези наистина добри неща, които после остават в историята на радиото... Свири на барабани тежък метъл... сред софийския ъндърграунд.

"Много ми се ще бъдещето на радиотеатъра да не е заключено само в ефирното FM линейно излъчване. Работим по този въпрос с екип "Драматургични форми" по проект, който се надявам да бъде задвижен в най-скоро време, за демократизиране на съдържанието на драматургичния фонд на радиото – за достъп през интернет, за онлайн платформа, която да може On Demand да предоставя нашата продукция. Смятам, че това е пътят ни напред.

Всяка работа трябва да бъде обмислена не просто от друг ъгъл, а триизмерно, четириизмерно. Обаче през годините – дали е въпрос на опит, или е въпрос на навик – си мисля, че понякога бързата работа става по-добре от твърде обмислената... Може би ранните години са това време за лутане, по-късните са това време за действие. 

Темпорално погледнато, времето ми в радиото изобщо не е малко – повече от 10 години. Само че това е само едната част на времето. Другата част на времето е онази, която е свързана не само с опит, но и със собствено търсене. Онова нещо, което сам искаш ти да бъдеш, представен през нещата, които правиш. И в този смисъл не съм сигурен, че това време е синхронизирано с онова темпорално време. Отговорът за дългото време е различен от отговора за качественото време или поне не съвпада изцяло. Смятам, че имам още много неща да уча.

Адски важно е да можеш да погледнеш отвъд или от друга гледна точка на това, което правиш. Каквато и да е креативна работа помага на всяка друга креативна работа."

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05