През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" прави среща с лица и гласове от програмата.
Кой е въпросът, който ще чуете в цяла България, ако споделите, че работите в програмата? Среща със собственичката на забележителни истории Тоня Капсъзова. Тя е радиожурналист със запазена марка в радиодокументалистиката, изследовател и познавач на регионалната култура и народопсихология. Работила е в националните програми „Хоризонт” и „Христо Ботев” и в регионалната радиостанция Видин.
Говорещият "музеен експонат" – Тоня Капсъзова
"Едно от най-важните неща е да умееш да слушаш – това се отнася както за журналиста, така и за слушателя. Историите не бих могла да ги разкажа дори и в книга – те са безкрайни... Една от магиите на програма "Христо Ботев" е тази, че навремето имаше великолепни хора, които пишеха великолепни текстове, които се поднасяха от актьори. И беше едно училище за хубав български език, за истински литературен български език. Елисавета Цочева делеше журналистите на пишещи и бърборещи...
Ефирът е писане по вода, уви... но е хубаво все пак да се записват някои неща, защото напоследък чета спомени, в които отсъства истината, присъства само истината на човека, който пише..."
Въпросът "Защо" – "В моята работа съм се мъчила да видя какво има зад направеното нещо. Когато някой или нещо е впечатляващо, да обясниш защо е такова. Мисля, че в тази дълбочина трябва да се търси."
Тоня Капсъзова вече не слуша радио
"Боя се. Айде да бъда деликатна и да кажа – страхувам се да не се разочаровам. Но има и друго, нека да бъда честна пред себе си и пред слушателите, скоро прочетох една мисъл, която много ме впечатли: "Не времето отминава, ние отминаваме". Човек остава в своето време по някакъв начин, а нещата вървят напред. Времето е едно и също, човекът е различен в различните времена. Аз съм за внимателното слушане и затова не слушам радио, защото, ако го слушам внимателно, сигурно ще ми бъде мъчно.
Но пък и не бих казала, че няма нищо добро, нищо интересно и в днешния прочит на човека. Защото той е принуден да бъде друг – технологии, скорости... Всичко вече е скорост. Въпросът е да не бъдеш повърхностен. Можеш да си бърз и умен – това предлагам на програма "Христо Ботев". Времето е константа, а ние сме различни."
Чуйте повече в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg