Избори и избиратели в деня, определен за полагане на клетва на поредния президент на САЩ, или как „новото нормално“ в световната избирателна система води до различни поведенчески модели и променя смисъла. За психологията на избирателите по света и у нас говори в "Нашият ден" д-р Пламен Димитров, психолог:
"Днес светът гледа със заострено внимание какво ще се случи във Вашингтон и каква промяна ще последва от това. Светът в момента има нужда от ново начало, от лидери за новото начало. Ключова част от изборния процес са активацията и компетентното участие на хората. Ние от дълго време имаме едно нямо удобно мнозинство, което не гласува. И тук е ключът всъщност и за предстоящите избори в България.
Ние правим изследване след изборите, за да можем да наблюдаваме реалното поведение, а не просто нагласите. Очакваме активиране на големи групи хора – да участват в изборния процес, въпреки тревогите около Covid. Все още имаме една твърде голяма група от т.нар. "пасивни избиратели", които предпочитат да не участват, за да избегнат трудностите, напрежението да правят избори, да изразят позиция. Може би това е и най-важната група, към която е нужно да се насочи вниманието както на самите кандидати, така и на всички тези, които искаме да имаме реално демократично участие и да се чуе волята на електората.
Ние много добре знаем, че между екзистенциалната ситуация (начина, по който хората живеят), тяхното емоционално, личностно преживяване за благополучие или неблагополучие и чувството им за автентичност – за това, че могат да изразят себе си, чувствата, потребностите си, идеите си – има много голяма връзка. Т.е. гласуването много често изразява една дълбинна картина и профилите на негласуващите в никакъв случай не са едномерни. От последните избори ние знаем, че около 30% от негласуващите българи имат точно такава позиция на агресивна защита, опит да критикуват всичко, без обаче да открият, да припознаят себе си в платформи и политики, които в момента се предлагат. И тези хора са изключително гневна част от нашето нямо мнозинство."
Пламен Димитров даде подробности за представителната извадка от март 2020 насам за мнението на икономически активни българи, които не са загубили работата си, нито пък са им спаднали съществено доходите – онези, които се очаква да са най-активни, компетентни и заинтересовани да участват активно в изборите, българи между 25 и 65 години. "Имаме 2570 доброволни участия в едно наше изследване, проследяващо за ефектите върху социалното и емоционалното, разбира се, въздействие на коронавируса върху българите и начините, по които те се справят. Това изследване е подкрепено от наши международни партньори и дава следния резултат: Само около 34% от нашите респонденти имат стабилна жизнена ориентация със съзидателен, конструктивен, продуктивен, ефективен начин на живот и стратегии за справяне с тези неблагоприятни ефекти на пандемичната криза. Това са хората, които дават модела на конструктивно справяне с кризата. Тези хора дават най-добрия модел на бъдещия нов активиран избирател, който търси ново лидерство, нови фигури, политики, които са ориентирани, от една страна, към грижа за здравето, сигурността и устойчивостта, от друга страна – имат желание да направят промени, трансформация."
Д-р Димитров обобщи, че предстои да се гради отново авторитетът на институциите, защото той беше сериозно накърнен не само през последните месеци, а и през последните десетилетия. "Има място за нови лидери, за нови политики, които да дадат ново начало. От една страна, издръжливост и способност да се справяме с трудни обстоятелства в живота, от друга страна, грижа за човека и издигане на приоритетността на важни фактори като благополучието на хората, а не само корпоративните интереси и печалбите."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg