Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

143 години от Освобождението на град Кюстендил

Историята на дядо Ильо Войвода

Ильо войвода – паметник Кюстендил
Снимка: БГНЕС

Кюстендил чества 143 години от Освобождението на града. И спомня ония драматични събития от средата на януари 1878 г. Градът е освободен два дни преди сключването на Одринския мир, отбелязват историците и хроникьорите. 

От десетилетия кюстендилци неизменно организират на 29 януари шествие до паметника на войводата дядо Ильо Марков, отбелязват годишнината с поднасяне на венци и цветя, с културна програма. Сега няма да има шествие, няма да се допуска струпване на хора, дори и официален час на поклонението не е обявен – като противоепидемична мярка, обявиха от Общината. 

Десетки кюстендилци обаче ще отидат да сложат цвете и да сторят поклон пред делото на освободителите.

Кюстендилци знаят, че градът им е освобождаван два пъти. Както и това, че голям принос за Освобождението на Кюстендил има войводата Ильо Марков. Ето я и хронологията според историка доц. д-р Ангел Джонев:

"Кюстендил е сред последните освободени български градове в рамките на Руско-турската война от 1877-1878 г. В средата на януари 1878 г. руската войска е в близост до града. В непосредствена близост е и четата на Дядо Ильо войвода, разположена като разузнавателен отряд в района на село Коняво. От там се прави връзка с родолюбивото кюстендилско гражданство, което настоява да се извърши по-скоро Освобождението на града поради обстоятелството, че в него вече няма турска власт. Турската власт е избягала, създадено е едно временно управление, което е смесено. 

Доста голямо влияние има Кюстендилският митрополит Иларион. По негово настояване се изпраща делегация от видни кюстендилци към София, където има представители на руското командване. След известни перипетии и с помощта на Ильо Марков делегацията успява да стигне до столицата и да убеди руското командване, че трябва да се извърши Освобождението на Кюстендил. 

Освобождението успешно е извършено на 29 януари 1878 г. привечер. Около 15 часа руската войска се строява на моста Бистрица (днешния мост при село Ябълково) и от там с три колони започва щурмуването на града. Турската артилерия дава няколко неуспешни залпа, руската войска се придвижва по трасето към Кюстендил и към 18.30 ч. градът е освободен.

Илия Марков Попгеоргиев (1805-1898), по-известен като Ильо войвода, Дядо Ильо Малешевски – участва в тази война като един от главните ръководители на паравоенни формации – на четите, които са формирани. Те имат предимно разузнавателен и диверсионен характер. Той се движи с руската армия през цялата война, независимо че здравословното му състояние не е добро."  

Чуйте историята на дядо Ильо Войвода в разказа на кореспондента на БНР Кирил Фалин.

Снимки – РИМ Кюстендил





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1977 до днес: Размисли за времето и радиото със Стойчо Стоев

В рубриката "Културен код", в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, си припомняме спомени от миналото на програмата "Христо Ботев" чрез разказа на дългогодишния журналист и водещ Стойчо Стоев.  В интервю за Terra Култура, Стоев се връща към 1977 година – времето, в което започва своята професионална връзка с радиото , където често..

обновено на 28.10.24 в 14:34

Нови исторически маршрути в София: Разкази за изключителни жени

София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова ,..

обновено на 28.10.24 в 12:00

TEDxSofia 2024: В търсене на ново образование за новото време

На 1-ви ноември Домът на киното ще бъде домакин на TEDxSofia 2024 – събитие, което този път поставя акцент върху образованието.  За да надникнем зад темите, които ще бъдат обсъждани, разговаряхме с проф. д-р Десислава Бошнакова. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своята визия за нуждата от промяна в образователните модели и..

обновено на 28.10.24 в 10:50

Чудовището "Телеграм"

Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки, лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" и Десислава Колева,..

публикувано на 28.10.24 в 10:45
Света Параскева

Почитаме Св. великомъченица Параскева и преподобна Теофана

Днес, 28 октомври, Православната църква отдава почит на Света великомъченица Параскева от Икония и преподобна Теофана, известна още като царица Теодора Българска. Тези две забележителни жени, посветили живота си на вярата и милосърдието, оставят трайни следи в християнската традиция и духовната история на Балканите. През февруари 2022..

обновено на 28.10.24 в 10:05