Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

143 години от Освобождението на град Кюстендил

Историята на дядо Ильо Войвода

Ильо войвода – паметник Кюстендил
Снимка: БГНЕС

Кюстендил чества 143 години от Освобождението на града. И спомня ония драматични събития от средата на януари 1878 г. Градът е освободен два дни преди сключването на Одринския мир, отбелязват историците и хроникьорите. 

От десетилетия кюстендилци неизменно организират на 29 януари шествие до паметника на войводата дядо Ильо Марков, отбелязват годишнината с поднасяне на венци и цветя, с културна програма. Сега няма да има шествие, няма да се допуска струпване на хора, дори и официален час на поклонението не е обявен – като противоепидемична мярка, обявиха от Общината. 

Десетки кюстендилци обаче ще отидат да сложат цвете и да сторят поклон пред делото на освободителите.

Кюстендилци знаят, че градът им е освобождаван два пъти. Както и това, че голям принос за Освобождението на Кюстендил има войводата Ильо Марков. Ето я и хронологията според историка доц. д-р Ангел Джонев:

"Кюстендил е сред последните освободени български градове в рамките на Руско-турската война от 1877-1878 г. В средата на януари 1878 г. руската войска е в близост до града. В непосредствена близост е и четата на Дядо Ильо войвода, разположена като разузнавателен отряд в района на село Коняво. От там се прави връзка с родолюбивото кюстендилско гражданство, което настоява да се извърши по-скоро Освобождението на града поради обстоятелството, че в него вече няма турска власт. Турската власт е избягала, създадено е едно временно управление, което е смесено. 

Доста голямо влияние има Кюстендилският митрополит Иларион. По негово настояване се изпраща делегация от видни кюстендилци към София, където има представители на руското командване. След известни перипетии и с помощта на Ильо Марков делегацията успява да стигне до столицата и да убеди руското командване, че трябва да се извърши Освобождението на Кюстендил. 

Освобождението успешно е извършено на 29 януари 1878 г. привечер. Около 15 часа руската войска се строява на моста Бистрица (днешния мост при село Ябълково) и от там с три колони започва щурмуването на града. Турската артилерия дава няколко неуспешни залпа, руската войска се придвижва по трасето към Кюстендил и към 18.30 ч. градът е освободен.

Илия Марков Попгеоргиев (1805-1898), по-известен като Ильо войвода, Дядо Ильо Малешевски – участва в тази война като един от главните ръководители на паравоенни формации – на четите, които са формирани. Те имат предимно разузнавателен и диверсионен характер. Той се движи с руската армия през цялата война, независимо че здравословното му състояние не е добро."  

Чуйте историята на дядо Ильо Войвода в разказа на кореспондента на БНР Кирил Фалин.

Снимки – РИМ Кюстендил





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13