Първият роман „Извън себе си“ на вече известната в Германия с драматургията си Саша Мариана Залцман е преведен у нас от Борислав П. Петранов. Пиесите ѝ са поставяни в Германия, получава редица награди. Безспорният ѝ писателски талант се проявява и в „Извън себе си“ – книгата получава наградата Mara Cassens 2017 на Литературна къща Хамбург, а също попада в краткия списък за Германската литературна награда за 2017 г. Миналата година тя получава и Наградата за сценични изкуства 2020.
В „Извън себе си“ Залцман разказва историята на Алиса (Али), която има брат-близнак Антон. Родителите им се преместват от Москва в Берлин, когато децата са още малки. Историята не е само емигрантска, а по-скоро проследява лутането, търсенето освен на изчезналия брат, и на себе си. Коя е, или кой е – Алиса, Али...
В наситения с психологизъм роман Залцман достига до дълбоко скритите тайни, като паралелно проследява и части от семейната история на Али, за да се получи цялостната картина на творбата. Книгата се чете с лекота, макар и изпълнена с доста герои, а смяната на ритъма напомня за драматургичните умения на авторката.
Чуйте Борислав П. Петранов.
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg