Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Вачкова: Какво знаем и какво не знаем за деня на св. Трифон

Снимка: Уикипедия

За невидимото в човешката култура от гледна точка на съвременността, съществува ли то, и ако съществува, защо не виждаме много нещата в културно-исторически план.

Темата коментира доц. Веселина Вачкова, историк и културолог, в “Нашият ден“.

“Разбира се, че съществува невидимото, но трябва да се направи веднага едно уточнение. Без това, което е невидимо в човешката култура, видимите изяви на културата, просто не биха съществували. Културата е една органична цялост и всеки опит да разделим мотивите, т.е невидимото от резултатите, т.е. видимото, водят само до едни много повърхностни, ако не и до много неверни изводи.“

Доц. д-р Веселина Вачкова

“Да вземем днешния ден – какво знаем и какво не знаем за него“, пита още доц. Вачкова и посочва:

“Днешният ден, за повечето българи, които все още имат връзка със земята, е един ден, който до такава степен е свързан с културата им, че те дори не се замислят какво е точно и защо точно го правят днес. Днес е св. Трифон, както знаят всички. За масовия българин обаче, днес не е св. Трифон, а той е на четиринадесети, по стария календар, неизвестно защо се чества на четиринадесети. И голямата заигравка е – дали да честваме св. Трифон, или да честваме св. Валентин. Ето едно невидимо равнище на културата. Какво е това невидимо равнище? Ами, кой е направил така, че всички да мислим, че св. Валентин е наш празник, наша дълбока духовна традиция. Дори го противопоставяме на една чужда традиция, колко е чужда, това е съвсем друг въпрос. И същевременно българите в момента да спазват традициите, но да нямат достатъчно ясно представа какво е породило тези толкова силни традиции. Дали са само свързани с християнството, т.е с раннохристиянския мъченик Трифон, или имат далеч по-дълбоки корени“.


Объркването в празничния ни календар

“Без объркване, особено след години на такава закостенялост, просто няма как да се стигне до ново подреждане. Как се появява празникът Трифон Зарезан – той се появява с решение на партията през 1962 г., дотогава Трифон Зарезан няма. Има, разбира се, честване на св. Трифон по същия начин, по който се чества и Трифон Зарезан, и никой никому не е обяснил защо става така. Става така по ред причини, които са свързани с опит да се създава културно наследство на българите през 60-те и през 70-те, но това нещо с изкуствени мерки просто не се получава. За да видим как функционира тази празник, първото е най-елементарното – с какво ние свързваме св. Трифон, с какво църквата свързва св. Трифон и как се празнува празникът? Поначало във всеки празник най-основното е да видим кои са централните думи. В празника на св. Трифон има две централни думи – "лоза" и "вино". Това са две думи, с които до такава степен сме свикнали, че изобщо не се запитваме откъде и как са се появили в нашия език.“

Още любопитни подробности от етимологията на думи като – "вино" и "лоза", както и повече за образа на св. Трифон, можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39