По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата. Гост в рубриката "Истории в ефира" е Валери Леков, редактор в програма "Христо Ботев".
"Мама и тате"
"Т.нар. "мама и тате" са моето фейсбук семейство. То се роди спонтанно по време на едно гости след тези карантини и пандемии. Лека-полека се превърна във фейсбук сериалче. Напоследък фейсбук се превърна в нещо, което ни плаши – заприлича дори на некролог... Реших да публикувам такива неща, за да се разсмеят хората."
Смях и тъга или как да превръщаме магаретата в човеци
"Трябва да сме малко по-човечни, повече да се усмихваме, направо да се смеем... понеже в последно време много рядко се виждат смеещи се хора. В живота има всичко, но през последните година-две тъгата взе да преобладава, което не е хубаво."
"Бях на всички премиери на този спектакъл. Правят го мои приятели – Наталия Цекова и Здрава Каменова. Това е една тема, по която след филма "Гори, гори, огънче" нищо не се е появявало. Според мен е важно човек да знае миналото си, за да не допуска същите грешки в бъдеще. Основно млади хора идват на спектакъла. Хората плачат – чувстват някаква вина ли, не знам... Става ми болно. Това е нещо, което някой е причинил на едни хора, заради които сега други хора се чувстват виновни."
Пътят към човека
"По шарени пътища трябва да тръгнеш, ако вървиш по една тъмна пътека, нищо няма да откриеш. Накрая на шарените пътища са истинските истории. Там някъде са и истинските хора. Далече от жълтите павета... Но да не поставяме хората под общ знаменател – навсякъде има добри хора. Аз непрекъснато се убеждавам в това, кръстосвайки страната на длъж и на шир. Срещам се с прекрасни хора, които ме зареждат. Може би онези хора, които са далеч от големи градове, някак си по са запазили човешкото у себе си... добротата, топлината, гостоприемството, това да те поздрави, да започне разговор с две благи думи... то се усеща, не е сбор от думички. Животът тук и там тече по различен начин."
Режисирането на света
"Може би хората станахме твърде еднакви, особено отнесено към днешно време и социалните мрежи, дали се копираме един друг... но сме много еднакви. На мен пък не ми харесва да съм еднакъв във всичко с всички. И така се опитвам да кръшвам по друга пътечка, по-шаренка – уж бягам от сивотата."
За театъра и киното
"Това е една детска цветна пътечка. Всичко тръгна от библиотеката, от читалището в ромския квартал на гр. Кюстендил. Имаше и библиотека, имаше и кино, където се научих да чета бързо, защото субтитрите летят... Имаше много самодейни състави, като тръгнеш от естрадно-сатиричен (аз съм основател), театрален, тамбурашки оркестър... Искрата се запали от там. Може да се каже, че това е дом, но и огнище. Вече за съжаление сега е по-скоро административна сграда, а не място за събиране на хора.
През годините сме правили какво ли не – скечове, театрални пиеси, в по-ново време и телевизионни предавания (когато се появиха кабеларките), по-късно и радиопредаване. И ей така всичко на една гола душа – за идеята. С едно-единствено предаване получих Втора награда на Медийния фестивал в Албена. Аз си го монтирах, аз си го събрах, аз си го озвучих – всичко. Само го бяха излъчили в Кюстендил в едно частно радио, за да може да участва на фестивала."
Чуйте повече в звуковия файл.
В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници. Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините. Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg