Днес град Раковски чества своя празник. Навършват се 55 години от датата 3 февруари 1966 година, когато с Указ 100 на Президиума на Народното събрание селата Генерал Николаево, Секирово и Парчевич се обединяват в едно населено място, наречено град Раковски. За българите мястото е свързано с най-голямата католическа общност у нас.
Зам.-кметът на Община Раковски Йовко Романов разказва за празника и за развитието на града в “Нашият ден“.
“Искам да поздравя град Раковски с 55-годишнината от основаването на града. С право се казва, че се явява като перла в България, защото сме наследници на павликяните и сме като център на католицизма тук. По принцип градът е основан от три села, които и към днешна дата са изключително сплотени и като граждани целеустремени. Това, което ни обединява, определено е вярата и смея да кажа трудолюбието на нашите съграждани. Така че имаме повод и основание да се гордеем.“
“За съжаление с пандемичната обстановка няма да успеем да го честваме така, както ни се искаше, а ще бъде в един по-скромен порядък.“
Промяната в града в последните години
“Смея да кажа, че от 2016-а насам градът се развива доста бурно, бяхме отбелязани на световната карта с посещенията на папа Франциск. Изключително мащабно градът започна да се развива чисто инфраструктурно и образователно. Нашият чисто естествен прираст от година на година се подобрява, което означава, че градът и общината се превръщат в предпочитано място за живот и за нашите съграждани, и за външни хора. Градът от 2016 г. досега претърпява едно наистина приятно развитие и откъм живот, и откъм култура. И самобитността на Раковски успява да се запази, което е знак, че развитието, вярата и самобитността могат да вървят ръка за ръка.“
В Раковски се преселват все повече хора
“Според мен това се дължи, на първо място, на географското положение на града. Близо сме до автомагистралата. Южна България е една търговска зона, която също се развива. Има поминък за хората. Освен всичко друго, може би и католицизмът като вяра задържа хората на това място. И кой където и да ходи в чужбина, все пак в един момент се завръща тук в града“, казва Романов и посочва:
“Нямаме устойчива емиграция, по-скоро се забелязва в последно време, че външни хора търсят място за живеене и в общината, и в самия град. И не на последно място, искам да кажа, че от 2016 г. досега, поради увеличения брой на новородените деца, сме направили три чисто нови детски ясли и две градински групи, като в последните анализи от тази година осъзнаваме, че с новите бройки родени деца ще ни трябват още две групи, което означава, че ръстът се покачва и при нас демографската криза я няма. Имаме деца, имаме млади хора и се гордеем с това. Всички си остават тук, или поне по-голямата част.“
“Тази година имаме четири нови класни стаи по същата причина, че просто няма места в старите сгради. И продължаваме да растем. За следващата година планираме още поне две или четири.“
“Формулата за успех едно малко населено място да просъществува, е да намерим начин да задържим младите хора, да им осигурим поминък. За нас е важно условията, които създаваме в града, по нищо да не отстъпват на големия град. И в същото време малкото населено място има редица предимства пред големия град – спокоен начин на живот, къща с двор. Тези неща трябва много да се рекламират, трябва да се убеждават хората, че не е задължително да е лошо да си в едно по-малко населено място.“
Има ли безработица
“Смея да кажа, че с безработицата сме много добре, може би 7-8% да има безработни. И аз често се шегувам с г-н кмета, че при нас безработните са само тези, които не искат да работят, сиреч мързеливите. И тези, които действително нямат шанса да работят, т.е трудоустроените хора. За всеки друг човек, който има нагласата да работи и желанието да го направи, със сигурност може да се реализира в не една или две сфери.“
Повече за развитието на град Раковски, както и коментар за изборната дата през април, можете да чуете от звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg