Деца без гражданство и правила, които не се отнасят за тях. Историите на две бебета с по две майки, останали без ЕГН на територията на няколко държави, разказват Вики и Лорън, и на две бебета, които са деца само на майки, представителки на ЛГБТ.
Казусът коментира в “Нашият ден“ адв. Деница Любенова от младежката ЛГБТ (лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални) организация "Действие".
Типична ли е историята
“Бих казала, че е типична, не само за България, но и за доста страни от Централна и Източна Европа. Страни като Полша, Румъния, Словакия, където ЛГБТ хората и тяхното създаване на семейства и изграждането на семейни структури е заплашено от липсата на регулация в тези държави. В този смисъл България не прави изключение“, казва адв. Любенова и пояснява:
“В България в момента сигурно се отглеждат над 100 деца в еднополови семейства, които нямат никаква защита и нямат никакъв установен произход на двамата човека, които полагат грижи за това дете. Така че, това е доста често срещано явление.“
Казусът
“Българка и гражданка на Великобритания, която обаче е родена в Гибралтар (поради специалния статут на Гибралтар, като задгранична територия на Великобритания), след това детето, което се е родило, не е родено в рамките на Великобритания, което е изискването на техния закон за гражданство, и то не може да получи великобританско гражданство. В същото време, понеже нито една от двете не е испански гражданин, детето не може да получи и испанско гражданство. И поради тази причина миналата година, в началото на 2020-а подадохме заявление, заедно с българската майка, в Столична Община с искане да бъде издаден български акт за раждане на детето“, разказа адв. Любенова и допълва:
“Столична община пък ни поиска доказателство за биологичния произход на детето, затова, че детето биологично е родено от българката. Всъщност ние не знаем какъв е този документ, който искат от нас, защото такъв документ не съществува. Второ, това е лична информация и тя не би трябвало да интересува Столична община. И на трето място, подобно отношение, по смисъла на Закона за защита от дискриминация, е пряка дискриминация спрямо хомосексуалните двойки в България, тъй като, когато хетеросексуална двойка се завръща в България с акт за раждане, никой не им изисква подобен документ“, подчертава още адв. Любенова.
Още за казуса можете да чуете от звуковия файл.
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg