Инициатива за нова национална концертна зала беше обявена при президента на Република България – Румен Радев, на 3 февруари 2021 г.
Целта е да се създаде музикален комплекс с голяма акустична зала и няколко по-малки зали за репетиции. Плановете включват и музей на българската музикална култура и учебен комплекс по музикално изкуство. В Обществения съвет влизат проф. д-р Елена Кутева, директор на държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, ректорът на Музикалната академия „Проф. Панчо Владигеров“ проф. Сава Димитров, проф. Ростислав Йовчев, педагог и концертиращ артист, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, музикантът, певец и фолклорист Даниел Спасов.
Все още няма избрано място за новия комплекс, но сред основните изискванията за мястото е да е в София и да бъде централно и комуникативно.
“Тази идея не е нова, тя има своята предистория“, казва Станислав Почекански, председател на СБМТД в “Нашият ден“.
Защо сега?
“Във време на пандемия, във време, когато духовните ценности са оставени на заден план. Мисля, че именно сега е моментът да се започне един проект, свързан с духа. Този проект не е утилитарен. Той не цели решаването на едни краткосрочни професионални дори политически цели. Той дори не трябва да решава каквито и да е материални задачи. Крайната и дългосрочна цел на този проект е в това да се събуди чувство на патриотична гордост, на високо самочувствие на българите. Целта е България да има един величествен и великолепен храм на духа“, казва още той.
Идеята
“Идеите за построяване на голяма нова концертна зала, голяма, акустична, гордост за всички творци. Според нашите проучвания датира от преди повече от 4-5 десетилетия. Аз знам за проект или план от още от преди 10-и ноември 1989 г., още от 1971 г. Но по различни причини – конюнктурни и политически. Подобен проект не е могъл да бъде реализиран.“, обясни Почекански и акцентира:
“Мисля, че в това сложно, тежко време, в което живеем. Точно сега е моментът да се възроди подобен проект и дано се реализира. Вярвам в успешния му край.“
Философия на проекта
“От решаващо значение за успешното осъществяване на този проект са убежденията, които инициаторите имат. На първо място, това е фактът, че във всички времена, във всички народи, навсякъде по света, в основата на всяко значимо трайно постижение стоят духовните сили и ценности. На второ, но не на последно място, водени от любовта ни към България и стремежа нашето отечество да отвоюва своето достойно бъдеще, си поставяме именно за цел на проекта извисяването на духовните ни качества. Това е основното, което искаме да въплътим в новата концертна зала. Не да бъде просто една концертна зала, а гордост за всеки българин и извисяването на музикалното изкуство.“
“Към този комплекс ние предвиждаме и нещо много важно – музей на българската музикална култура и учебен комплекс по музикално изкуство.“
Мястото
“Назад във времето са водени различни срещи, чак преговори не мога да ги нарека. Но са водени срещи с представители на държавни институции, най-вече с музикалната общност. За задаване на параметрите на този проект. Правена е работилница в Университета за архитектура, строителство и геодезия за проучване на различни терени и за обобщаване на архитектурните и инженерните възможности на една такава съвременна акустична зала.“
“Има проекти, има идеи за място на новата концертна зала, но тъй като те все още са в проект, не само на обмисляне, но и на проучване, още не можем да ги обявим. Но това, около което всички инициатори и общественият съвет сме се обединили, е мястото да бъде в центъра на София, да бъде удобно и комуникативно, така че всички ценители на музиката да могат спокойно да го ползват. Както казахме и при президента – да бъде дом на всички творци.“
Инициаторите
“Освен Съюза на музикалните на българските музикални и танцови дейци, инициатори са Софийската филхармония и Фондация “Богария“. Към инициаторите, към учредителите на тази инициатива, има създаден Обществен съвет, който със своите знания и опит ще дава ценни идеи, ще е връзка с широките обществени кръгове.“
Повече за инициативата можете да чуете от звуковия файл.
Иван Иванов - Awaho е композитор, музикант и певец, добре познат от българската клубна сцена с участието си в групите Awake и Casual Threesome. Помним го и като финалист в осмото издание на телевизионния формат "Гласът на България", гледали сме го преди години в главната роля в мюзикъла "Исус Христос - суперзвезда" в Националния музикален театър.
Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg