Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жан-Клод Кариер: Отсъствието на театър, литература и кино отваря вратата към забравата и цензурата

Хората на изкуството не ни помагат да променим света, а по-скоро ни помагат по-добре да го видим

| обновено на 10.02.21 в 17:21
Жан-Клод Кариер и Патрик Сандрен по време на откриването на кинофорума „Отворен клас” в камерната зала на Народния театър – 2010 г.
Снимка: Деница Русева

На 8 февруари си отиде големият европейски интелектуалец Жан Клод Кариер. Огромна загуба за културния свят. Френският филмов сценарист, драматург и писател Жан Клод Кариер е една от най-известните личности в областта на театъра и киното, носител на почетен "Оскар". 

"Според мене е илюзия да си мислим, да вярваме, че изкуството като цяло, било то киното, театъра, литературата, са в състояние да променят света. Но това, което е доказано, е, че при отсъствието на театър, на литература и на кино вратата към забравата, към цензурата в целия свят е отворена. Хората на изкуството не ни помагат да променим света, а по-скоро ни помагат по-добре да го видим. И това, което наричаме свобода на словото, е чисто и просто една съществена част от свободата." 

"Трябва да знаем, че киното има свой собствен език. Вече повече от сто години киното работи върху този език и го изпипва. Може би по-сложен и от литературния език, защото той включва технически познания, съответно как се осъществява монтажът, как се осъществява обработката, в каква посока трябва да се насочи погледът, играта на актьорите. Това са все подробности, които един автор на романи не може да знае, а един сценарист трябва да познава." – казва големият творец по време на посещението си в България през 2010 година.

Жан Клод Кариер сам определя себе си като "разказвач". През дългия си творчески път той е написал около 60 сценарии, както и 80 други творби (разкази, есета, преводи, беседи). Бил е също и актьор, драматург и автор на текстове за песни на Жулиет Греко, Брижит Бардо и Жана Моро. Кариер поставя съдбата си под знака на приятелствата с велики личности, като Далай Лама, с когото написва книга, с испанския режисьор Луис Бунюел, с когото си сътрудничи 19 години. Кариер е автор на сценариите на филми, режисирани от Бунюел като "Дневна красавица" (с Катрин Дненьов в главната роля), "Този неясен обект на желанието", "Дискретният чар на буржоазията", на "Борсалино" на Жак Дере (с Ален Делон и Белмондо), "Басейнът" (с Роми Шнайдер и Ален Делон), "Тенекиеният барабан" на Фолкер Шльондорф и множество други.

Жан Клод Кариер беше в България и гостува през 2010 година на 18-ото издание на кинофорума “Отворен клас“ по покана на френския продуцент Патрик Сандрен на тема Индия и нейното кино. Събитието тогава се проведе в Народния театър „Иван Вазов“.

Жан Клод Кариер е автор на множество адаптации за театъра, сред които е индийският епос „Махабхарата“ – постановка на Питър Брук.

Специално за „Артефир“ той разказа за любовта си към индийското кино и работата си с Питър Брук, както и за работа си по българския филм „Досието Петров“ на режисьора Георги Балабанов, който от 20 години работи и живее във Франция. 

Чуйте разговора на Невена Праматарова с Жан-Клод Кариер. Преводът е на Диана Божилова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртият роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките"

Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..

публикувано на 19.12.24 в 12:13
Георги Господинов

Георги Господинов: Литературата винаги е антидот

В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст?   Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..

публикувано на 19.12.24 в 10:36
Димитър Стоянович

Димитър Стоянович: Културният живот лети с пълна сила

Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..

публикувано на 19.12.24 в 09:29

"Шипковият храст и вятърът" – нова книга на Михаил Калдъръмов

Така се нарича най-новата книга за деца на поета, която бе представена и на Коледния панаир на книгата тази година в НДК. Тя е с илюстрации на Елена Жаблянова и рисува с рими цял един прекрасен свят, видян през детските очи. "Стиховете на Михаил Калдъръмов за деца в "Шипковият храст и вятърът" са пълни с житейски поуки, смях и тъга,..

публикувано на 19.12.24 в 08:25

Европейските филмови награди през погледа на Павлина Желева

Наскоро от швейцарския град Люцерн, където в началото на декември бяха раздадени Европейските филмови награди (7 декември), се завърна кинокритичката Павлина Желева. От първо лице тя сподели за "Артефир" впечатленията си не само за светското събитие, на което беше поканена, но и за швейцарците, които участват в Европейската филмова академия с..

публикувано на 19.12.24 в 08:10