Разширяват ли се полето, в които неравенството намира място? Води ли до неговото нарастване “тоталната дигитализация“? Темата коментира в “Нашият ден“ програмистът и писател Георги Караманев:
“Живеем в нещо като дигиталното средновековие, когато много малка част, “аристокрацията“, се радва на благата на дигиталното, а другите на пръв поглед имат достъп до тях. Технологиите ни дават, от една страна, много удобния социален отдушник. Там чувстваме, че можем да кажем всичко. Преминаването ни в комуникации основно по дигитален път през последната година стана толкова рязко, че ни лишава от голяма част от човешкото общуване.“
“Дигиталните неравенства са в много аспекти и са доста по-коварни, неусетни. Чисто икономически виждаме, че в цялата тази криза най-богатите хора, които са вече свързани с технологиите, става много по-богати. Технологичните монополисти стават все по-демонстративни, ясни, открояващи се дотолкова, че могат вземат думата на президента на най-силната държава.“ – казва още той.
Обект ли сме на “социално инженерство“
“Технологиите се развиват изключително бързо и човек трябва да е много гъвкав, за да може да насмогне в утрешния ден да е достатъчно актуален, особено ако професията му е свързана с това. До голяма степен ги има и поколенческите проблеми, защото по-възрастните поколения са много по-неадекватни в интернет. И това също създава допълнителни неравенства. Ние можем да видим много лесно, че всичките успели в интернет са представители на две поколения. Тези, които са в началото на 80-те години, когато технологиите избухват, и след това в началото на новото хилядолетие, когато технологиите погълнаха всичко. От там нататък е много по-трудно."
Какво да очакваме
“Блажено щастие, поне до някакъв момент. Направо е невъзможно да се прогнозира, защото нещата са изключително динамични, случват се много по-бързо. Нещата според мен драстично ще се променят, когато изкуственият интелект още малко напредне, никой не може да каже в каква посока – позитивна или негативна, но със сигурност ще бъдат различни. А дотогава неравенствата само ще се задълбочават. Няма форма, която да ни изведе от този омагьосан кръг.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg