Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казусът “Робин Худ“ и гласът на поколението “Z“

| обновено на 11.02.21 в 14:38
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Казусът „Робин Худ“ и кои са новите тенденции във финансовия свят? Темата коментира в "Нашият ден" Мирослав Севлиевски, бивш депутат и собственик на компания, управляваща инвестиционни фондове.

“Робин Худ“ станаха много популярни през последния месец. Платформата е брокер на ценни книжа, в която лесно можете да си отворите брокерска сметка. Всичко можете да направите по интернет, без нито лист хартия, без да посещавате нито един офис. Получавате брокерска сметка, с която можете да търгувате на фондовите борси основно в Америка. Такива платформи има още много по света. Но “Робин Худ“ станаха много популярни по най-различни причини, но най-вече заради лесния достъп до отваряне на сметки там.“

Мирослав Севлиевски

"Голямото нещо, което се случи последния месец, тази група млади хора поколението Z“, се организираха през една друга платформа, която се нарича “Редит“, и от 1 млн. станаха 8 млн. и част от тези 8 млн. решиха, че ще купуват една или десет акции на борсовия пазар в САЩ и вдигнаха в рамките на минути цените или свалиха цените на определени акции. По този начин те се опълчиха на големите инвестиционни фондове в САЩ и някои от тях обявиха фалит.

Получи се класическата библейска история Давид срещу Голиат и малките Давидчета от целия свят се събраха, организираха се и показаха на големия Давид, че светът върви по различен начин, че правилата на играта са различни и че това поколение трябва също да бъде слагано в сметката, вече не само на политическите игри, а и на борсовите спекулации и инвестиции.“


Коментар по казуса направи и Марио Димитров, съосновател на канала The Wallstreet cat:

"Много ме радват младите хора, примерно на по 18, 19, 20 години, с които си общуваме всеки ден в нашия Yotube канал – The Wallstreet cat, нашите социални медии. И наистина те се интересуват от инвестиции на много млада възраст. Да ви кажа честно, на тяхната възраст съм бил много далече от каквито и да било инвестиции. Колкото по-рано човек започне да се интересува, толкова по-добре. Тази финансова грамотност би била полезна, общо взето, през целия живот на един индивид – казва той и допълва – “Робин Худ“, макар че не са единствената платформа, където могат да се търгуват тези акции, тя е най-популярната платформа за САЩ

Ако искаш да търгуваш на “Робин Худ“, трябва да си американец. Платформата е брокер на акции. Тя е създадена преди около десет години от българина Владислав Тенев. “Робин Худ“ като цяло е нещо много гениално, тъй като дава лесен достъп на малкия инвеститор да влезе в тези пазари, през телефона, през апликация. Става много бързо, удобно и лесно. Като европеец винаги ме е било яд, че нямам достъп до тази платформа.“


Ивайло Пенев, инвестиционен мениджър, също коментира в “Нашият ден“ случая с платформата “Робин Худ“: 

“Това, което се случва последните месеци, тъй като случката с Game stop е може би последно проявление на един тренд, който го имаме от началото на пандемията и по-сериозните локдауни по целия свят. Всъщност платформата, създадена от нашия сънародник, е обект на много критики заради действията си около случая с Game stop. Без да се месим на съдебните власти в САЩ, тъй като сега “Робин Худ“ ще подлежи на разследвания по много теми, е добре да отбележим някои важни неща. Платформите с нулеви комисионни са много популярни по обективни причини. Болшинството от хората обикновено си мислят, че е много скъпо и имат нужда от огромен капитал, за да търгуват на борсите. В последно време се появиха много подобни компании, които предлагат търговия срещу нулеви комисионни. Тук обаче трябва да си спомним старата максима, че ако не плащаме за продукта, продуктът сме ние.“

“Това, което конкретно се случва с играта на малките играчи срещу големите хедж фондове, е може би проявление на бунта на младото общество, с което те искат да кажат – вижте ни, ние сме тук, не харесваме това, което виждаме, имаме сили да го променим. Подобни случки имаше и с други компании.“

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52