Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Елена Евстатиева: Да се срещнем с другия и да го разберем

Елена Евстатиева
Снимка: tedxsofia.org

Елена Евстатиева е експерт по възстановително правосъдие, психодрама-терапевт, председател на УС на Българското дружество по психодрама и групова терапия. Тя обича да се обръщат към нея на малко име. Казва, че едно от най-интересните неща в живота ѝ са именно хората.

Елена Евстатиева е Главен герой в “Нашият ден“.

“С възстановително правосъдие се занимавам реално от 2002-ра. г. Макар и понятието да чух за първи път през 1999-а. г. Тогава това понятие “възстановително правосъдие“ звучеше странно не само на мен, на много български експерти. През 2003-та всъщност изградихме първата възстановителна общност в затвора в София, поделението “Кремиковци“. Когато започнах да влизам в софийски затвор като доброволец, мога да кажа, че по-скоро любопитството ми на току-що завършил университет млад специалист ме водеше. Не съм много сигурна, че тогава знаех какво правя. Но истината е, че това е един от смислените начини да решим този конфликт. Той е вътрешен и на личността, но и на обществото между насилници, правонарушители, извършители на всякакви криминални дейния и потърпевши. Това е един от смислите, които намирам за себе си."

Приложението у нас

"Движението на “възстановителното правосъдие“ като навсякъде е сложно. Никъде не е било лесно да се проправи тази парадигма и този начин на мислене. В България има пионери експерти като проф. Чанкова например, няколко човека около нея също, които доста отдавна се занимават. И въпреки това не е лесно. Днес обаче мога да кажа, че в България като че ли има повече гласове за възстановителното правосъдие. Има хора, които мислят възстановително, дори да не си дават сметка за това."

Резултатите

“Като резултати мога да кажа, че усилията на пионерите дават плодове, макар и в началото да изглеждаше доста обезкуражаващо. В момента, благодарение на петнайсет години усилия – не само наши, вече има институции, социални грижи, социално услуги, които се предоставят, на основата на възстановителното правосъдие и мислене.“

Области на прилагане

“Почти няма ограничение пред възстановителното мислене и подход, защото се стреми да решава конфликти и да поправя нанесени вреди. В ежедневието си в различните сфери навсякъде имаме подобни ситуации. В училище има изключително успешно приложение, в социалните услуги също, и в наказателното правосъдие има много добро приложение, въпреки трудностите да се променят нагласите както на потърпевшите, институциите и съдилищата, така и на самите професионалисти.“

Пандемията

“Промени се начина на работа, търсенията, не само останаха същите, но и стремежът да запазим възможностите да помагаме на хората, стана още по-усилен. Защото, знаете, че изолацията и онлайн терапията или консултирането е голямо предизвикателство пред нашата професия. Пред възстановителния подход също, тъй като той отново изисква събиране на хора, среща на хора.“

Хората

“На едно много човешко ниво всеки път оставам изненадана, не знам дали разочарована, защото всички знаем, че всеки един от нас е способен на доста неща. Продължавам да се изправям пред собственото си удивление. Въпросът е в това как да дадем шанс и на себе си, и на другия да поправим случилото се. Като се опитаме да се срещнем с другия. Да се опитаме наистина да разберем защо той е постъпил по определен начин. Какво е довело да тази постъпка?“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02