Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Елена Евстатиева: Да се срещнем с другия и да го разберем

Елена Евстатиева
Снимка: tedxsofia.org

Елена Евстатиева е експерт по възстановително правосъдие, психодрама-терапевт, председател на УС на Българското дружество по психодрама и групова терапия. Тя обича да се обръщат към нея на малко име. Казва, че едно от най-интересните неща в живота ѝ са именно хората.

Елена Евстатиева е Главен герой в “Нашият ден“.

“С възстановително правосъдие се занимавам реално от 2002-ра. г. Макар и понятието да чух за първи път през 1999-а. г. Тогава това понятие “възстановително правосъдие“ звучеше странно не само на мен, на много български експерти. През 2003-та всъщност изградихме първата възстановителна общност в затвора в София, поделението “Кремиковци“. Когато започнах да влизам в софийски затвор като доброволец, мога да кажа, че по-скоро любопитството ми на току-що завършил университет млад специалист ме водеше. Не съм много сигурна, че тогава знаех какво правя. Но истината е, че това е един от смислените начини да решим този конфликт. Той е вътрешен и на личността, но и на обществото между насилници, правонарушители, извършители на всякакви криминални дейния и потърпевши. Това е един от смислите, които намирам за себе си."

Приложението у нас

"Движението на “възстановителното правосъдие“ като навсякъде е сложно. Никъде не е било лесно да се проправи тази парадигма и този начин на мислене. В България има пионери експерти като проф. Чанкова например, няколко човека около нея също, които доста отдавна се занимават. И въпреки това не е лесно. Днес обаче мога да кажа, че в България като че ли има повече гласове за възстановителното правосъдие. Има хора, които мислят възстановително, дори да не си дават сметка за това."

Резултатите

“Като резултати мога да кажа, че усилията на пионерите дават плодове, макар и в началото да изглеждаше доста обезкуражаващо. В момента, благодарение на петнайсет години усилия – не само наши, вече има институции, социални грижи, социално услуги, които се предоставят, на основата на възстановителното правосъдие и мислене.“

Области на прилагане

“Почти няма ограничение пред възстановителното мислене и подход, защото се стреми да решава конфликти и да поправя нанесени вреди. В ежедневието си в различните сфери навсякъде имаме подобни ситуации. В училище има изключително успешно приложение, в социалните услуги също, и в наказателното правосъдие има много добро приложение, въпреки трудностите да се променят нагласите както на потърпевшите, институциите и съдилищата, така и на самите професионалисти.“

Пандемията

“Промени се начина на работа, търсенията, не само останаха същите, но и стремежът да запазим възможностите да помагаме на хората, стана още по-усилен. Защото, знаете, че изолацията и онлайн терапията или консултирането е голямо предизвикателство пред нашата професия. Пред възстановителния подход също, тъй като той отново изисква събиране на хора, среща на хора.“

Хората

“На едно много човешко ниво всеки път оставам изненадана, не знам дали разочарована, защото всички знаем, че всеки един от нас е способен на доста неща. Продължавам да се изправям пред собственото си удивление. Въпросът е в това как да дадем шанс и на себе си, и на другия да поправим случилото се. Като се опитаме да се срещнем с другия. Да се опитаме наистина да разберем защо той е постъпил по определен начин. Какво е довело да тази постъпка?“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15