Елена Евстатиева е експерт по възстановително правосъдие, психодрама-терапевт, председател на УС на Българското дружество по психодрама и групова терапия. Тя обича да се обръщат към нея на малко име. Казва, че едно от най-интересните неща в живота ѝ са именно хората.
Елена Евстатиева е Главен герой в “Нашият ден“.
“С възстановително правосъдие се занимавам реално от 2002-ра. г. Макар и понятието да чух за първи път през 1999-а. г. Тогава това понятие “възстановително правосъдие“ звучеше странно не само на мен, на много български експерти. През 2003-та всъщност изградихме първата възстановителна общност в затвора в София, поделението “Кремиковци“. Когато започнах да влизам в софийски затвор като доброволец, мога да кажа, че по-скоро любопитството ми на току-що завършил университет млад специалист ме водеше. Не съм много сигурна, че тогава знаех какво правя. Но истината е, че това е един от смислените начини да решим този конфликт. Той е вътрешен и на личността, но и на обществото между насилници, правонарушители, извършители на всякакви криминални дейния и потърпевши. Това е един от смислите, които намирам за себе си."
Приложението у нас
"Движението на “възстановителното правосъдие“ като навсякъде е сложно. Никъде не е било лесно да се проправи тази парадигма и този начин на мислене. В България има пионери експерти като проф. Чанкова например, няколко човека около нея също, които доста отдавна се занимават. И въпреки това не е лесно. Днес обаче мога да кажа, че в България като че ли има повече гласове за възстановителното правосъдие. Има хора, които мислят възстановително, дори да не си дават сметка за това."
Резултатите
“Като резултати мога да кажа, че усилията на пионерите дават плодове, макар и в началото да изглеждаше доста обезкуражаващо. В момента, благодарение на петнайсет години усилия – не само наши, вече има институции, социални грижи, социално услуги, които се предоставят, на основата на възстановителното правосъдие и мислене.“
Области на прилагане
“Почти няма ограничение пред възстановителното мислене и подход, защото се стреми да решава конфликти и да поправя нанесени вреди. В ежедневието си в различните сфери навсякъде имаме подобни ситуации. В училище има изключително успешно приложение, в социалните услуги също, и в наказателното правосъдие има много добро приложение, въпреки трудностите да се променят нагласите както на потърпевшите, институциите и съдилищата, така и на самите професионалисти.“
Пандемията
“Промени се начина на работа, търсенията, не само останаха същите, но и стремежът да запазим възможностите да помагаме на хората, стана още по-усилен. Защото, знаете, че изолацията и онлайн терапията или консултирането е голямо предизвикателство пред нашата професия. Пред възстановителния подход също, тъй като той отново изисква събиране на хора, среща на хора.“
Хората
“На едно много човешко ниво всеки път оставам изненадана, не знам дали разочарована, защото всички знаем, че всеки един от нас е способен на доста неща. Продължавам да се изправям пред собственото си удивление. Въпросът е в това как да дадем шанс и на себе си, и на другия да поправим случилото се. Като се опитаме да се срещнем с другия. Да се опитаме наистина да разберем защо той е постъпил по определен начин. Какво е довело да тази постъпка?“
Интервюто можете да чуете от звуковия файл.
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg