Радостин Чолаков е момче на 15 години от родопското село Барутин. Той вече има признание за постиженията си в областта на програмирането от софтуерния гигант “Гугъл“ и е спечелил национални състезания по математика и информационни технологии, както и международни IT конкурси. В момента разработва изкуствен интелект, който да разпознава емоциите в текстове на български.
Радостин Чолаков е Главен герой в “Нашият ден“.
Детството
„От малък съм любопитен към всичко и съм експериментирал с какво ли не. Като малък нямах телефон и компютър, но ми беше интересно, когато видя някой, че има някаква по-нова технология, гледах и питах какво мога да правя с този телефон. Когато вече аз получих лаптоп, започнах да се ровя. Първоначално и на телефоните, и на компютрите съм ровил в настройките, за да видя какво ще стане, даже съм ги развалял. С времето започнах да се понаучавам на разни неща.“
“До седми клас съм си учил в село Барутин. Там има едно малко училище в малко населено място. В цялото училище са не повече от 80 деца. Когато бях в пети клас, се налагаше да учим заедно пети и шести клас. Имаше учители за основните предмети. От седми клас съм в Математическата гимназия в Пловдив.“
Програмирането
“Започнах с програмирането около края на трети, началото на четвърти клас. Една вечер видях леля ми и нейния съпруг, които работят подобно нещо, бяха ни на гости и погледнах какво правят, стана ми интересно, но те живееха далеч, нямаше как да ми помагат. Тогава се запалих и започнах сам да търся в интернет как да направя това и онова. Започнах да програмирам – в началото беше проба-грешка, повечето неща не се получаваха, но пък и не се отказвах. И така натрупах доста опит.“
Компютърни езици
“Започнах с JavaScript, учил съм го основно от интернет от различни клипчета. Дори интересното е, че повечето ресурси за програмиране онлайн са на английски, аз като по-малък не знаех добре английски, и ми се наложи, навлизайки в света на програмирането, да науча и английски.“
“Това беше през 2018 г., когато вече бях понатрупал доста опит в програмирането. Тогава забелязах конкурс на Google за разработка на гласови приложения за техния асистент. Участвах, като разработих няколко мои разработки. Критерият беше тогава, ако започне твоето приложение да се използва, например от 10 хил. души, ти присъждат награда. И аз успях едно от моите приложения да получи тази награда. Тогавашната награда беше нещо от сорта на 2400 долара под формата на различни ваучери и средства, с които да продължа да програмирам.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg