Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Марин Янев на 78: Хора, дайте да се обичаме!

Снимка: САБ

На 17 февруари Марин Янев е рожденик. За него актьорството е мисионерска професия. Когато получава "Икар" за изключителен принос в българския театър, той възкликва: "Аз работя нещо, което ми доставя удоволствие, изпълва живота ми и в това не виждам нищо изключително от моя страна. Изключителен принос има българският театър в моето житейско присъствие, в моето развитие. Актьорската професия без призвание, без месианство не може да съществува, не може да се упражнява. Другото е лъжа."

По повод своя 78-и рожден ден актьорът казва в "Нашият ден":

“Аз не вярвам, изпълнен съм с вътрешни конфликти. Как такава цифра се натрупа, 70, остави 70, че и осем. Още малко и ще станат 80. Не мога и сега в момента, изричайки тази цифра, не мога да се съглася, че това съм аз, че мен ме е сполетяло..“, шегува се Марин Янев в “Нашият ден“.

“На тази възраст е важно да запазиш детето в себе си, но да не се вдетеняваш, което е нещо съвсем различно. Аз лично си го пожелавам – дано детето да не ме напуска! Да не преставам да се учудвам и да питам.“

“Времето ни е минорно и сега в тази ситуация на пандемия и политическо противопоставяне и предизборни борби, забравяме за простичките неща, които ни съпътстват.“

Стефан Мавродиев, Марин Янев и Доси Досев

Как посреща рождените си дни

“В много тесен кръг, с двете ми прекрасни дъщери и семействата им. За моя радост тук е и моята внучка, която иначе учи в Англия. Още повече, че пандемичните условия ни диктуват такива изисквания. Ние сме длъжни да ги спазваме.“

Какъв подарък си пожелава

“Мисля, че в тези години, в които живях, доста подаръци получих във всякакъв смисъл. Аз съм, общо взето, щастлив човек. Доста хубави неща се случиха в моя живот. Разбира се, не беше само това. Но това може би беше най-хубавото. Сега си пожелавам здраве и призовавам всички около мен и колеги, и близки – хора, дайте да се обичаме. Да не бъдем лоши. Ако е възможно, да забравим лошотията, мисля, че тя прекалено много ни тежи.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.

Марин Янев е роден е на 17 февруари 1943 г. във Варна. Завършил е актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ (1963-1967) в класа на Боян Дановски. Работи в ДТ „Стоян Бъчваров“ Варна (1967-1968), ДТ „Н. О. Масалитинов“ в Пловдив (1968-1969), Театър „Сълза и смях“ София (1969-1985). От 1985 г. е част от трупата на Народния театър в София.

Сред най-значимите му театрални роли са Антифол в ,,Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир, Макмърфи в ,,Полет над кукувиче гнездо“ от Дейл Васерман и Кен Киси. През 1985 г. постъпва в трупата на Народния театър ,,Иван Вазов“, където изиграва блестящо ролите на Хенри в ,,Камината“ от Маргарит Минков, Господа в ,,Църква за вълци“ от Петър Анастасов, Бубнов в ,,На дъното“ по Максим Горки, Лекар в ,,Макбет“ от Шекспир, Проф. Сантана в ,,Призраци в Неапол“ от Едуардо де Филипо, Прескович в ,,Дядо Коледа е боклук“ от Жозиан Баласко, Пратеник от Коринт в ,,Едип цар“ от Софокъл, Художник в ,,Макбед“ от Йожен Йонеско, Спиридон в ,,Почивен ден“ от Камен Донев, Ла Фар в ,,Крал Лир“ от Шекспир, Оливарес в ,,Осъдени души“ по Димитър Димов, Анучкин в ,,Женитба“ от Николай В. Гогол, Учителят в ,,Крадецът на праскови“ по Емилиян Станев, Майстор Добри в ,,Майстори” от Рачо Стоянов, Бабина душица в ,,Опит за летене” от Йордан Радичков, Рон в ,,Хубава риба” от Марк Райлънс и Куинс Дженкинс, Вукол Потехин в "Чаровно лято с неизбежните му там неприятности” от Максим Горки.

Марин Янев се занимава активно с озвучаване на реклами, филми и сериали. По-известен е с работата си по „Съдружници по неволя“, „Семейство Сопрано“ (дублаж на студио Доли), „Наричана още“ и „Монк“.

Носител е на наградата на САБ „за мъжка роля“ за (Макмърфи) в пиесата „Полет над кукувиче гнездо“ (1982), заслужил артист (1984), „Наградата на София“ за мъжка роля за (Петрунов) от „Златното покритие“ (1982), „II награда“ за мъжка роля за Андреев от „Есента на един следовател“ на Националния преглед на българската драма и театър (1984), награда "Аскеер" за поддържаща роля за Господа в постановката „Църква за вълци“ (1998).  Наградата "Икар" 2020 за изключителен принос към българския театър.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00