Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът “Clash!” – среща на класическия и съвременния танц

Как пандемията от Covid-19 променя световната сцена

| обновено на 17.02.21 в 15:26
Снимка: http://clashproject.eu/festival/

Премиерният спектакъл “Fractus” на "Дерида денс център" с хореограф Живко Желязков, визуален артист Владислав Илиев и автор на музиката Иван Шопов, е част от международния проект “Clash!”, който среща съвременния танц и класическия балет. Тази среща създава платформа за нови форми в танцовото изкуство. В продължение на две години компании от Италия, Португалия, Полша, Чехия и България работят съвместно по реализацията на спектакли. Водещ партньор е Балетът на Рим, а от българска страна е Derida Dance Center.

“Clash!” акцентира върху процеса на преминаване от "живото" към "дигиталното" създаване и представяне на танцовото изкуство.

На 17 февруари от 17.00 часа е финалната среща, с която се отбелязва краят, завършекът на „CLASH!“. 

Атанас Маев, ръководител на проекта, и хореографът Живко Желязков разказват в “Артефир“ за инициативата.

“Проектът стартира през 2018 г. в Рим, където партньори от Португалия, Чехия, България, Полша, Италия, се събрахме и искахме да обединим усилия в обмяна на опит как прогресът на една 60-годишна организация, като балета на Рим, може да срещне новите идеи на млада организация като Derida, която е на малко повече от 10 години“, каза Атанас Маев в “Артефир“.

Фокус в дискусията

“Много ценно е, че всички, които желаят да се включат, ще могат да чуят директно мнение на нашите партньори. Срещата ще бъде на английски език, онлайн, вход свободен. Тя ще бъде много интересна както и за зрители, които са непрофесионалисти и публика, така и за професионалисти, защото партньорите ще споделят не само за крайния продукт, който е под формата на представление, но за самите инструменти, които се развиха в рамките на толкова мащабен европейски проект и какво оставяме като инвестиция от нашето партньорство.

Преди Covid, по време на Covid и бъдеще е отправната точка, която ще споделим.“

Пандемията

“Това, което мога да кажа с една дума, е – провокация, огромна провокация. Опитвам се да гледам на цялата тази ситуация и условия, в които работим. За мен най-важното е какво ние можем да адаптираме“, казва хореографът Живко Желязков.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Заради пандемията от Covid-19 проектът стартира с регулярни международни срещи, но се реализира онлайн, а премиерните спектакли се показват пред публика само в страните, където епидемиологичната обстановка го позволява. Проектът се занимава както с проблемите, които Covid-19 създаде пред артисти, хореографи, танцьори от цял свят, така и с основната си тема за тренинг, мениджмънт, комуникация и нови публики в различните форми на съвременния танц.

“Clash!” завършва с финална конференция "Проектът CLASH!: заключения и отправни точки" на 17-и февруари от 17 ч., която ще бъда достъпна на /http://www.clashproject.eu/ и @clashprojecteu с участието на шестте организации партньори в проекта: Balletto di Roma (IT), Sapienza University (IT), Derida Dance Center/ Art Link Foundation (BG), Polish Dance Theatre (PL), 420PEOPLE (CZ), Companhia de Dança de Almada (PT).

Конференцията прави "виртуалната среща" между различни страни и европейски партньори отново възможна.

Проектът “Clash! Когато класическият и съвременният танц се сблъскат и образуват нови форми” е съфинансиран от Програма "Творческа Европа" на Европейския съюз: Grant Agreement n° 2018 - 2032 /001 - 001, а за българското участие от Програма “Култура” на Столична община и Национален фонд “Култура”.

Снимки: "Дерида денс център"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12