Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живопис, родена от кюстендилската магия

Снимка: mc.government.bg

Галерия „Средец“ на Министерството на културата представя самостоятелната изложба на художника Димитър Петров, озаглавена просто „Живопис“. Роден в Кюстендил, израсъл сред изкуството на десетки прочути талантливи кюстендилски художници сред природата на кюстендилското Краище, Осоговската планина, Северозападна Рила, река Струма, той не създава конкретни природни гледки, пейзажи, човешки фигури или градски улици. Вдъхновен от природата, той твори преживявания, състояния, емоции, цветни форми – по-точно една абстрактна, експресивна живопис като „нематериални измерения на действителността, преминаващи в един невидим свят със своя логика“.

В неговите пластически търсения присъства духът на мястото – не конкретно дърво, стара къща или изгубващият се на хоризонта облак, празният прозорец, а форми и багри, издирени емоционално и материализирани в ярки, силни цветове. Димитър Петров е завършил специалност стенопис, учил се е от нашите фрески и иконопис, от патината на времето.

Димитър Петров разказва в „Артефир“ за своите интересни и странни светове в новата си изложба.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Три сестри" и режисурата на Валерия Вълчева

Валерия Вълчева обича играта. Играта с пространството, играта с образите и всичко, което бяга от класическия театър. Този път не е изключение. В премиерата на "Три сестри" по Чехов и под нейна режисура, тя развива действието в къща, а именно артистичното пространство на Art House. Обичайно за театъра, който тя прави, публиката отново е част от..

публикувано на 01.03.25 в 17:34
Доц. Радослав Спасов

За наследството на българските католици от възрожденската епоха

"Католиците в България XVII – XX" е изложба, посветена на делото на българските католици и приноса им в българската история. Проектът представя две експозиции, подготвени от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Националния археологически институт с музей към БАН.  Град Раковски е първото място, на което изложбата гостува, но се..

публикувано на 01.03.25 в 09:00

"Елате ни вижте" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският драматично-куклен театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика със спектакъла "Елате ни вижте" от Кирил Топалов. Пиесата е написана още през пролетта на 1989 година, но, по думите на автора, никой не е смеел да я постави тогава. През годините е поставяна в Силистренския театър от Стефан Стайчев (2000 г.) и в Пазарджишкия..

публикувано на 01.03.25 в 08:10

1 март в Младежкия театър "Николай Бинев" с изненади за най-малките зрители

По случай 1 март (събота) Младежкият театър "Николай Бинев" е подготвил изненади и подаръци за своите най-малки зрители. Децата ще имат шанс да се срещнат с любими приказни герои и ще получат мартенички.  Повече за празничния жест разказва в "Артефир" Милена Стратиева . Програмата за 1 март включва представлението "Пепеляшка" от 11 ч. и от..

публикувано на 01.03.25 в 08:00

Премиера на "Дон Жуан" в Пловдив

Тази вечер в пловдивската опера ще има премиера на една от най-известните опрери на Моцарт "Дон Жуан". Екипът е международен и вече е поставял Дон Жуан, но на голямата открита сцена на Античния театър. Режисьор на операта е Михаил Знаниецки, а диригент Лучано Ди Мартино. Международната продукция преобразява сцената в луксозен курорт, в който..

публикувано на 28.02.25 в 17:30