Излезе първият том на "Свобода въпреки всичко" от Боян Манчев, резултат на дългогодишен труд, завършен в края на 2020 г. Книгата е замислена като фундаментално философско изследване върху проблема за свободата.
Какво е свободата? Дали свободата е условие на самото съществуване или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то можем ли изобщо да я познаем, и как?
Боян Манчев разказва за своя основен труд в “Артефир“.
За избора на свободата като тема
“През последната година ние много остро трябваше да си поставяме въпроса за свободата. Интересното е, че този труд действително го пиша от много по-дълго време. Въпросът за свободата е не просто въпрос на философията като такава, но той е въпрос на самото съществуване. От тази гледна точка ние сякаш често пъти сме изправени пред едни груби злоупотреби с това понятие, с идеята за свобода. Защото непрекъснато се говори за свобода и в политически, и във философски, и във всекидневен контекст, но действително въпросът за това какво е свободата сякаш отсъства. И ако трябва ние да го дефинираме, най-често го дефинираме като определяме свободата негативно. Свободата е отсъствие на някакви препятствия, пречки, затруднения, но как да определим свободата позитивно?“
Имануел Кант
“Започвам този мащабен труд с разглеждането на един философ, който според мен е основополагащ за мисленето на свободата, един от най-големите философи на новото време – Имануел Кант. Който извършва един изключителен обрат в историята на мисълта, често пъти го наричат коперникова революция в полето на мисълта, поради това, че Кант бил поставял в центъра на мисленето човешкият разум. Смея да твърдя, че коперниковата революция на Кант се свежда до това, че той поставя в центъра на философското размишление въпроса за свободата.“
“Кант твърди – свободата е действителна, защото тази идея се разкрива чрез моралния закон. Това е една прословута теза на Кант, която показва, че свободата не е просто нещо, което ние желаем, но свободата е своего рода необходимост. Тя е условие на самото съществуване, но също така е необходимост да превъзмогваме всичко това, което не ни позволява да съществуваме достойно. В мисленето на свободата има един парадокс – тя е едновременно условие, но тя е и краен хоризонт. Трябва по някакъв начин да обединим условието и крайната цел.“
Природа и свобода
“Кант се опитва да покаже, че независимо, че природата е подчинена на универсални закони, тя е подчинена не необходимостта, все пак има място за една свободна причинност, която той нарича спонтанна причинност. Която прекъсва порядъка на природната причинност и създава друг тип причинност. В първия том се занимавам с условията на тази опозиция, за да достигна до възможността във втория том, който ще се появи на пролет, да предложа една може би еретична хипотеза, а именно, че свободата трябва да бъде мислена като основополагаща за самата природа.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg