Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе първият том на "Свобода въпреки всичко" от Боян Манчев

Боян Манчев
Снимка: nbu.bg

Излезе първият том на "Свобода въпреки всичко" от Боян Манчев, резултат на дългогодишен труд, завършен в края на 2020 г. Книгата е замислена като фундаментално философско изследване върху проблема за свободата.

Какво е свободата? Дали свободата е условие на самото съществуване или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то можем ли изобщо да я познаем, и как?

Боян Манчев разказва за своя основен труд в “Артефир“.

За избора на свободата като тема

“През последната година ние много остро трябваше да си поставяме въпроса за свободата. Интересното е, че този труд действително го пиша от много по-дълго време. Въпросът за свободата е не просто въпрос на философията като такава, но той е въпрос на самото съществуване. От тази гледна точка ние сякаш често пъти сме изправени пред едни груби злоупотреби с това понятие, с идеята за свобода. Защото непрекъснато се говори за свобода и в политически, и във философски, и във всекидневен контекст, но действително въпросът за това какво е свободата сякаш отсъства. И ако трябва ние да го дефинираме, най-често го дефинираме като определяме свободата негативно. Свободата е отсъствие на някакви препятствия, пречки, затруднения, но как да определим свободата позитивно?“

Имануел Кант

“Започвам този мащабен труд с разглеждането на един философ, който според мен е основополагащ за мисленето на свободата, един от най-големите философи на новото време – Имануел Кант. Който извършва един изключителен обрат в историята на мисълта, често пъти го наричат коперникова революция в полето на мисълта, поради това, че Кант бил поставял в центъра на мисленето човешкият разум. Смея да твърдя, че коперниковата революция на Кант се свежда до това, че той поставя в центъра на философското размишление въпроса за свободата.“

“Кант твърди – свободата е действителна, защото тази идея се разкрива чрез моралния закон. Това е една прословута теза на Кант, която показва, че свободата не е просто нещо, което ние желаем, но свободата е своего рода необходимост. Тя е условие на самото съществуване, но също така е необходимост да превъзмогваме всичко това, което не ни позволява да съществуваме достойно. В мисленето на свободата има един парадокс – тя е едновременно условие, но тя е и краен хоризонт. Трябва по някакъв начин да обединим условието и крайната цел.“

Природа и свобода

“Кант се опитва да покаже, че независимо, че природата е подчинена на универсални закони, тя е подчинена не необходимостта, все пак има място за една свободна причинност, която той нарича спонтанна причинност. Която прекъсва порядъка на природната причинност и създава друг тип причинност. В първия том се занимавам с условията на тази опозиция, за да достигна до възможността във втория том, който ще се появи на пролет, да предложа една може би еретична хипотеза, а именно, че свободата трябва да бъде мислена като основополагаща за самата природа.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16