Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Анастасов: ФИДЕС на Орбан напусна ЕНП – какво следва

Виктор Орбан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво следва, след като партията на Орбан се оттегли от Европейската народна партия (ЕНП).

Унгарският премиер Виктор Орбан призова вчера за ново дясно обединение в Европа, след като неговата националистическа партия ФИДЕС напусна най-голямата група в Европейския парламент.

Политологът Христо Анастасов коментира темата в “Нашият ден“:

“По-скоро Обран и неговата партия ще бъдат изкушени да се присъединят от някои от съществуващите формации. Той е доста близък до консерватори и патриоти по заявка и идеи. И това декларирано братство, което не е толкова дълбоко, колкото изглежда, с полската “Право и справедливост“, би било завършено и символично утвърдено като съюз, ако “Фидес“ се присъедини към тази формация.“

“Какво означава това и какво показва оттеглянето на Виктор Орбан от Европейската народна партия (ЕНП)? Няколко важни неща. Едното е – изключителната безпомощност на ЕНП, когато трябва да защитава утвърдени ценности. На ЕНП и доминираната от нея ЕК им трябваха повече от две години, за да санкционират Унгария за безобразния закон за неправителствените организации, който е в разрез с всичко, което ценностно и идеологически съдържат договорите. Това е закон, който е немислим по принцип в ЕС. Непотизмът и корупцията са очевидно труден проблем за атакуване от ЕНП, и това се вижда не само по ФИДЕС. Но поне ценностните заявки на партията бяха оставени да бъдат погазени от Орбан по най-нагъл и провокативен начин в името на електоралното мнозинство в Европейския парламент в продължение на години.“

“Самият факт, че Орбан имаше картата в ръката си, той я игра – ЕНП не изхвърли ФИДЕС, а ФИДЕС напусна. Орбан изигра ходовете в типичния си стил, а бавното и мудно съгласие, до което стигна ЕНП, е в ущърб на самата нея. Това показва и други неща – Орбан от една двойна игра, да не кажем тройна, в която хем цялата му мощ и влияние в Унгария се държи до голяма степен на това антиевропейско говорене, е все по-изкушен от едно чисто антиевропейско говорене, защото той години наред играеше двойно и тройно – каза Анастасов и поясни –

Орбан, който беше най-отявления противник на приемането на бежанци 2015 г., точно по време на най-голямата криза прие тихомълком квотите, които се изискваха от Унгария. Това разминаване между говорене и правене на неща беше и една от причините ЕНП (голямата сила в партията немските християндемократи) да търпи Орбан в имитирането на някакво единство въпреки неговите отявлени враждебни жестове.“

Бъдещето на Източна Европа

“То е заявено в едно уж санитарно и съвсем несвързано с политическа заявка нещо, но по отношение на Сovid кризата всяка заявка е политическа и геополитическа.“

“Виждаме, че Унгария е единствената страна членка на ЕС, която засега е поръчала и доставила руските ваксини, а отскоро и китайските. Причината да не се зареди изцяло с руски ваксини е, че руснаците се оказаха още по-неспособни от западните лаборатории да ги доставят. Тази заявка е определено геополитическа. Напук на правилата на ЕС, Орбан поръчва и доставя руски и китайски ваксини.“

“Постепенното демонстративно излизане на Унгария от Западния лагер беше показано и с нещо друго. Това беше пропускът на руски танкове, които трябваше да бъдат доставени на Сърбия. Орбан беше този, който демонстративно пусна танковете и това беше само преди няколко месеца.“

“Ако трябва да обобщим, тенденцията към заиграване напук на интересите на ЕС и на НАТО на Виктор Орбан с Москва, а това означава, имайки предвид геополитическата ситуация и с Пекин, ще продължи и ще се задълбочи. Доколко и докъде ще бъде търпян, зависи какъв ще е подходът на следващия германски канцлер. Защото непоследователното и двояко отношение към агресивните жестове на Москва е нещо типично за Меркел и стила ѝ и то рефлектира върху целия ЕС.“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26