Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жени бежанки излизат от анонимност в обща изложба

Илюстративна снимка
Снимка: БГНЕС

Бежанки от Афганистан, Сирия, Ирак, Тунис, Иран и Мароко, намерили подслон в България, излизат от анонимност, показвайки лицата си и разказвайки личните си истории, в изложба, която ще бъде открита до края на месеца.

С подкрепата на Фондация “Мисия криле“ те се обединяват и подготвят честване на Международния ден на жената. 

Диана Димова, директор на Фондацията, разказва за инициативата в “Нашият ден“.

“Това са девет жени от различни държави със своите близки послания до българските жени. Много различни лица с много силни послания. По този начин се опитваме да усилим техния глас“.

“Жените са представителки на различни култури, от различни държави от Близкия и Средния изток, потърсили убежище и международна закрила в страната, вследствие на преживени военни конфликти и заплахи в страните им на произход. Те живеят в района на град Харманли, някои от тях все още са в бежанския център, други живеят на външни адреси. Те се обединиха и ни потърсиха с идеята да усилим техния глас. Те имат послание към българските жени и през този месец с изложбата, която с наша подкрепа и финансовата помощ от Българския фонд за жените ние ще покажем много широко както в социалните медии, така и на място в района.“

“Тяхното послание е много ясно, кратко и много силно – “Ние се справихме, значи можете и вие. Преживяхме ужасни неща и оцеляхме, по-силни сме от раните си. И искаме да кажем на вас българките – борете се за бъдещето и децата си“.

Техните истории

“Имаме самотна майка с три деца, която вече пет години търси своите права и закрила в страната. Тя работи, справя се изцяло със собствени средства. Трите деца ходят на училище. Тя е жертва на системно домашно насилие още от първия ден на своя брак. Успява да се раздели със своя съпруг, който малтретира много жестоко и физически, и психически нея и децата. Тя ни е изключително силен пример и много се гордеем с нея. Иска да излезе за първи път с лицето си в тази изложба.“

“Имаме жена, преживяла много тежки инциденти, свързани отново с насилие в семейството. Има четири дъщери, които са били отвлечени от съпруга й в друга държава. Борила се е години наред, за да си ги върне.“

Изложбата

Всяка една жена ще бъде представена във възможно най-позитивната ѝ светлина. Като на всяка една картина ще има изписано нейното послание към българските жени. Изложбата ще бъде публикувана широко в социалните медии. В края на месеца ще бъде открита в град Харманли и така ще дадем началото на нейното пътуване.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55