Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на Докторския паметник в София

Снимка: Уикипедия

Безспорно Докторският паметник в София е една от забележителностите на града още от неговото освобождение и обявяване за столица. Той е и един от малкото паметници от ХIХ век в света, посветен на лекари и медицински работници.

Историята на Докторския паметник в София разказва в “Нашият ден“ главният експерт мемориални обекти в Регионалния исторически музей - София, д-р Илия Мечков.

“Както е известно на всеки българин, през 1877-1878 Руската империя води победоносна война срещу Турция, в резултат на която е възстановена българската държавност. Тази война в Русия е известна като “Турската война“, защото тя има два фронта – Балканите и Кавказ. Веднага след нейното завършване, през 1878 г., военномедицинските сестри в Русия откриват подписка за набиране на средства за построяване на два паметника на медицинските чинове, загинали във войната – в България и в Кавказ.“

Антоний Томишко

“Подготовката за строителството на паметника започва през 1882 г. Като изглежда до тази година, след проведен конкурс, е спечелена първата награда от чешкия архитект Антоний Томишко. Той е руски кадър. Завършва живопис скулптура и архитектура в Москва и Императорската художествена академия в Санкт-Петербург (1870 – 1875). Печели множество първи награди на публични конкурси в Русия за обществени сгради, паметници и др. Когато проектира нашия паметник, той се е намирал в разцвета на своите творчески сили.“

“Паметникът изглежда построен през 1883 г., година след откриването на първия руски паметник в София. Известният обелиск на пл. “Руски паметник“. Следната година той е трябвало да бъде осветен, но това не е станало, защото, както знаем, българо-руските отношения в края на управлението на княз Александър I Батенберг се влошават.“

“Паметникът има класическата форма на пресечена пирамида. Каквито са много от руските паметници в България, изградени в периода 1878-1885 г. Висок е 10 м, широк 10 м и дълъг 8 метра. Увенчан е със саркофаг от сив гранит. Страните на паметника са изградени от варовик и имитират едри квадри. На тях са издълбани имената на загиналите 531 лекари и санитари. Емблема, символизираща медицинската помощ, изобразена е змия над купа пред лечебно растение, осем лаврови венци с ленти и надписите на паметника са изработени от бронз в Италия.“

“Интересно е, че създателите на паметника са решили лекарите, освен с фамилиите си, да бъдат отбелязани и с инициалите на собственото и на бащиното си име. А фелдшерите само с инициала на първото име и с фамилията, а без инициали останали санитарите. Медицинските сестри и санитарите са изписани на по-високо, така че по-трудно могат да бъдат разчетени.“


“За мястото е била избрана свободната окрайнина на града, която, както повечето такива райони, е била заето от турско гробище. Турското гробище в края на ХIХ в. е било разчистено и около паметника е била оформена местната Докторска градина, изградена в класически стил от прочутия парков архитект Фрай, поканен от Фердинанд, който е творил и в Борисовата градина. Така че от тогава до днес този паметник и тази градина остават едно от най-романтичните места за софиянеца и за гостите на София.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иля, ветеран от Мариупол: За да ни дадат закуска, трябваше да пеем химна на Русия

Иля е сред защитниците на Мариупол. Когато попада в плен, все още не е навършил двадесет години. Срещнах го в Киев, докато бях в Украйна през август тази година. Иля посещава хъба "YOUkraine", в който се опитват да помогнат на ветераните да преодолеят преживяното в плен, а то е наистина кошмар, който трудно можем да си представим. Разказът на Иля за..

публикувано на 20.09.24 в 18:05

Андрей Петсяк: Докато воюваш, място за паника няма

Преди войната от 2022 година Андрей Петцяк е лекар физиотерапевт. След нахлуването на Русия в Украйна той се записва като доброволец в морската пехота на украинската армия и е военен лекар по време на сраженията в делтата на р. Днепър при Херсон. С него се видяхме в Лвов през август 2024 г. при посещението ни в Украйна.. На английско-украински,..

публикувано на 20.09.24 в 16:45

Маргарита Шурупова: Законопроектът на "Възраждане" е бомба със закъснител

Какви са приликите и разликите между Закона за чуждестранните агенти в Русия, САЩ и проектозакона на ПП "Възраждане", провери и коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" руската журналистка Маргарита Шурупова . "Много ми е забавно, като слушам мнението на ПП "Възраждане", че техният проектозакон не прилича на руския. Всъщност това..

публикувано на 20.09.24 в 16:00
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

"Съвети на адвоката" с адв. Елка Пороминска

Адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията на жените-адвокати и консултант на предаването "Законът и Темида", съветва наш слушател. Към предаването е отправен следният въпрос: Как може да се установи трудов стаж, придобит преди приемането на новите разпоредби на сега действащия Кодекс за социално осигуряване, ако са изгубени..

публикувано на 20.09.24 в 12:36

Паметта за 8 септември, или как започна съветската окупация?

През тази седмица се навършиха 80 години от навлизането на Съветските войски в София, събитие, което оставя дълбока следа в българската история. През първите дни на септември 1944 г., в разгара на Втората световна война, Съветският съюз обявява война на България. На 8 септември, само ден преди преврата на 9 септември, съветските войски влизат в..

публикувано на 20.09.24 в 12:24