Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ямболският театър подготвя спектакъл в чест на Априлското въстание

| обновено на 11.03.21 в 09:09
Снимка: @Yamblnevenakokanova

В Драматичния театър „Невена Коканова“ в Ямбол текат репетициите на новия исторически спектакъл „Ямбол – нашият дом завинаги“. Представлението е посветено на 145-ата годишнина от Априлското въстание.

Знамето, ушито от Стилияна Параскевова по идея и проект на Иван Параскевов, един родолюбив българин, родом от Ямбол.
Знамето, ушито от Стилияна Параскевова по идея и проект на Иван Параскевов, един родолюбив българин, родом от Ямбол.
Спектакълът представя събития и малко известни факти за значими личности с ямболски корени, оставили ярка следа в националната ни история. В сценария са използвани проучванията на специалисти от Регионалния исторически музей в Ямбол, архивни снимки и документи, свързани с живота в града преди Освобождението от османско владичество, а също и в следосвобожденска България.

Специално място е отделено на Стилияна Параскевова и нейния баща Иван, които са създатели на българския трибагреник. Знамето, ушито и извезано от 14-годишната Стилияна по проект на баща ѝ, се смята за първообраз на българското национално знаме.

От сцената актьорите ще разкажат и за първата българска актриса Матилда Попович и баща ѝ Костаки Попович, който е сред учредителите на Българската академия на науките. Фамилията Попович, или „аристократичната фамилия“, както я нарича Захари Стоянов, има запазено място в историята на българското Възраждане, показват проучванията на историците.

С позволението на баща си, 18-годишната Матилда участва в представлението „Покръщение на Преславский двор“ на Добри Войников, изиграно за първи път на 11 май 1868 г. в Браила, и играе на една сцена с 20-годишния тогава Христо Ботев. Дотогава женските роли в „българското театро“ са се играели само от мъже.

Автор на спектакъла „Ямбол – нашият дом завинаги“ е Дияна Радева, мултимедията е дело на Вълчо Янев, пластиката е на Атанас Жеков-Кроко. В представлението участват артистите Даниела Райчевска, Димитър Димитров, Цветелина Кънева, Михаил Лазаров и деца от театралната група „Палечко“ към Народно читалище „Съгласие 1862“.

Премиерата е на 16 март от 18.30 часа в Ямболската художествена галерия „Жорж Папазов“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05
Джозеф Ал-Ахмад

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...

публикувано на 07.04.25 в 11:54