Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ямболският театър подготвя спектакъл в чест на Априлското въстание

| обновено на 11.03.21 в 09:09
Снимка: @Yamblnevenakokanova

В Драматичния театър „Невена Коканова“ в Ямбол текат репетициите на новия исторически спектакъл „Ямбол – нашият дом завинаги“. Представлението е посветено на 145-ата годишнина от Априлското въстание.

Знамето, ушито от Стилияна Параскевова по идея и проект на Иван Параскевов, един родолюбив българин, родом от Ямбол.Спектакълът представя събития и малко известни факти за значими личности с ямболски корени, оставили ярка следа в националната ни история. В сценария са използвани проучванията на специалисти от Регионалния исторически музей в Ямбол, архивни снимки и документи, свързани с живота в града преди Освобождението от османско владичество, а също и в следосвобожденска България.

Специално място е отделено на Стилияна Параскевова и нейния баща Иван, които са създатели на българския трибагреник. Знамето, ушито и извезано от 14-годишната Стилияна по проект на баща ѝ, се смята за първообраз на българското национално знаме.

От сцената актьорите ще разкажат и за първата българска актриса Матилда Попович и баща ѝ Костаки Попович, който е сред учредителите на Българската академия на науките. Фамилията Попович, или „аристократичната фамилия“, както я нарича Захари Стоянов, има запазено място в историята на българското Възраждане, показват проучванията на историците.

С позволението на баща си, 18-годишната Матилда участва в представлението „Покръщение на Преславский двор“ на Добри Войников, изиграно за първи път на 11 май 1868 г. в Браила, и играе на една сцена с 20-годишния тогава Христо Ботев. Дотогава женските роли в „българското театро“ са се играели само от мъже.

Автор на спектакъла „Ямбол – нашият дом завинаги“ е Дияна Радева, мултимедията е дело на Вълчо Янев, пластиката е на Атанас Жеков-Кроко. В представлението участват артистите Даниела Райчевска, Димитър Димитров, Цветелина Кънева, Михаил Лазаров и деца от театралната група „Палечко“ към Народно читалище „Съгласие 1862“.

Премиерата е на 16 март от 18.30 часа в Ямболската художествена галерия „Жорж Папазов“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05