Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свобода на словото и цензура в интернет

12 март е Световният ден срещу цензурата в интернет. Той се отбелязва от 2008 г. по предложение на неправителствени организации, сред които “Репортери без граници“ и “Амнести Интернешънъл“.

Колко трудно е да се анализира интернет?

Темата коментира в “Нашият ден“ Методи Дреновски, управител на голяма хостинг компания.

“Факт е, че интернет дава възможност за много лесно разпространение на информацията, свобода на всеки човек да изрази това, което мисли. Особено в последните години, когато се появиха социални мрежи, технологиите се развиват и дават възможност на всеки човек да създаде собствен уебсайт, блог или да използва друга платформа, за да изрази своето мнение свободно и публично.“

“Всяка свобода е свързана и с отговорности. Всяка свобода може да доведе до спекулации с нея. И тук естествено се е появила цензурата, не само в медиите и интернет, но се е появила много преди това. Това са нормите и правилата, които формират нашето общество. Може би има полезна цензура, може би има и не толкова полезна. Невинаги цензурата е нещо лошо.“

Цензура в интернет и свобода на словото

“Има различни видове цензура – едната се налага от държавата, свързани с геополитически интереси, корпоративна цензура и общностни цензури, където в дадено общество се налага някакъв вид контрол върху това, което си говорят. Цензурата в интернет, която може да се наложи в публичния ѝ вид, която да влияе на обществени медии, може да е свързана с определени регулации в криминализиране на определени действия. Корпоративната цензура вече зависи, говорим само за интернет компании, е нещо, което налагат самите корпорации по едни или друг начин. Виждаме в социалните медии, че всяка една социална медия в един момент може да заеме някаква позиция, която е корпоративна и тя съответно взима определени мерки.“

Бъдещето

“Със сигурност симбиозата между човека и компютъра ще се засилва все повече. И технологичните аспекти ще влияят все повече върху живота на хората и върху медиите.“

Повече за видовете цензура в интернет можете да чуете от звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ Нели Огнянова, медиен експерт.

“Освен формалния повод в последно време и много специфични поводи ни водят към темата за цензурата в интернет. В Европейския парламент беше направено обсъждане на свободата на медиите в три държави от ЕС – Полша, Унгария и Словения. Комисар Вера Юрова призова за нови инструменти за защита на свободата на словото в ЕС. За по-добра връзка между защитата на върховенството на закона и свободата на словото, както знаем това е нов инструмент, който включва в себе си и мониторинг върху медийната свобода и медийния плурализъм. Заедно с това през вчерашния ден станаха ясни и предложения на “Репортери без граници“, които се отнасят до медийната свобода, специално в България в няколко насоки – сигурност на журналистиката, мерки, свързани с финансирането, кой да бъде и кой никога да не бъде финансиран с публичен ресурс и европейски средства, защото не отговаря на определени стандарти, на трето място, достъпът до информация е нещо много важно. За да имаме свобода и за да няма реална цензура, журналистите, медиите, гражданите трябва да имат гарантиран достъп до информация. И на четвърто място са мерките за етика и професионализъм.“

“В последната Българска конституция има изричен запис, който казва “Цензурата е забранена“. Остава да видим какво представлява цензурата, защото в Конституцията дефиниция няма, и има ли случаи, в които намесата да е законна. Цензурата е намеса в съдържанието, само че не всяка намеса в съдържанието е цензура. Понякога е възможно при определени обстоятелства намесата в съдържанието да е необходима от гледна точка на защита на правата на хората.“

Големият въпрос е как едновременно и дали е възможно да няма незаконно съдържание в една платформа и същевременно да не се засяга свободата, многообразието и законното съдържание.“

Примери за цензура в интернет можете да чуете от разговора с Нели Огнянова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00