Как алгоритъмът избира какво да избираме? Как се използват личните ни данни в дигитална среда? Как алгоритмите променят живота ни? Как алгоритмите могат да ни помагат? Как алгоритмите ни пристрастяват? Какви са механизмите ни за превъзмогване на негативните ефекти от използването на социални мрежи и електронни устройства? Кои са потенциалните позитивни трансформации в живота ни, които чакаме от алгоритмите?
Дали алгоритъмът е съвременният “Deus ex Machina”, който идва в театъра на живота ни, за да ни спаси от трудната ситуация с липсата на общуване или пък идва за да ни управлява?
За всичко това ще намерите конкретни отговори в изданието на дискусионното предаване “Гласът на времето” по програма Христо Ботев посветено на думата “АЛГОРИТЪМ”.
Водещият Даниел Ненчев беседва в студиото с проф. Десислава Бошнакова и с журналиста Ангел Петров. В предаването участват още психоложката Лия Панайотова, футуроложката д-р Мариана Тодорова и писателят Георги Тенев.
“Всички технологични гиганти, които са трансформирали ежедневието ни – се крепят на идеализма на основателите си, но сега ги виждаме по-скоро като част от сделката на Фауст с дявола – чудесата, които те ни носят, имат цена – нашето внимание, правото ни на личен живот, загубата на доброто ни възпитание. И сега треперим от страх пред тяхната мощ” – това пише Стивън Ливи в книгата “Facebook. Пълната история на Фейсбук, идеализъм или сделка с дявола”.
Това е отправната точка за тази интересна дискусия, която обсъжда още:
– образователните модели и идеите на сър Кен Робинсън;
– системата за социален кредит и контрол в съвременен Китай;
– възхода на пристрастяващите технологии и бизнеса, който ни държи в техен плен – по книгата “Неустоими” на Адам Алтър;
– пералнята на статистиката на Ханс Рослинг;
– тезите на философа Бернар Стиглер;
– идеи от романа “Механично пиано” на Кърт Вонегът;
– как да си направим теста на Тюринг в домашния условия и т.н.
Чуйте “Гласът на времето” по темата “Алгоритъм” в звуковия файл.
Предаването “Гласът на времето” можете да слушате на живо всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа по програма “Христо Ботев” на БНР.
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg