Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как алгоритмите управляват живота ни

| обновено на 15.03.21 в 08:51

Как алгоритъмът избира какво да избираме? Как се използват личните ни данни в дигитална среда? Как алгоритмите променят живота ни? Как алгоритмите могат да ни помагат? Как алгоритмите ни пристрастяват? Какви са механизмите ни за превъзмогване на негативните ефекти от използването на социални мрежи и електронни устройства? Кои са потенциалните позитивни трансформации в живота ни, които чакаме от алгоритмите?

Дали алгоритъмът е съвременният “Deus ex Machina”, който идва в театъра на живота ни, за да ни спаси от трудната ситуация с липсата на общуване или пък идва за да ни управлява?

За всичко това ще намерите конкретни отговори в изданието на дискусионното предаване “Гласът на времето” по програма Христо Ботев посветено на думата “АЛГОРИТЪМ”.

Ангел Тодоров, проф. Десислава Бошнакова, Даниел Ненчев (от ляво надясно)

Водещият Даниел Ненчев беседва в студиото с проф. Десислава Бошнакова и с журналиста Ангел Петров. В предаването участват още психоложката Лия Панайотова, футуроложката д-р Мариана Тодорова и писателят Георги Тенев.

“Всички технологични гиганти, които са трансформирали ежедневието ни – се крепят на идеализма на основателите си, но сега ги виждаме по-скоро като част от сделката на Фауст с дявола – чудесата, които те ни носят, имат цена – нашето внимание, правото ни на личен живот, загубата на доброто ни възпитание. И сега треперим от страх пред тяхната мощ” – това пише Стивън Ливи в книгата “Facebook. Пълната история на Фейсбук, идеализъм или сделка с дявола”.

Това е отправната точка за тази интересна дискусия, която обсъжда още:

– образователните модели и идеите на сър Кен Робинсън;

– системата за социален кредит и контрол в съвременен Китай;

– възхода на пристрастяващите технологии и бизнеса, който ни държи в техен плен – по книгата “Неустоими” на Адам Алтър;

– пералнята на статистиката на Ханс Рослинг;

– тезите на философа Бернар Стиглер;

– идеи от романа “Механично пиано” на Кърт Вонегът;

– как да си направим теста на Тюринг в домашния условия и т.н.

Чуйте “Гласът на времето” по темата “Алгоритъм” в звуковия файл.

Предаването “Гласът на времето” можете да слушате на живо всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа по програма “Христо Ботев” на БНР.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20