Къде са децата? Защо точно те? Каква е ролята на изкупителната жертва и учениците такива ли са? Какво е тяхното психично състояние и как тези решения им въздействат? Какво е най-доброто за тях и можем ли да не бъдем егоисти?
За психичното здраве на децата през месеците на пандемия, изолация и обучение от разстояние в електронна среда – Гергана Крумова, училищен психолог в 137 СУ "Ангел Кънчев" - София, коментира в "Нашият ден":
Как се промени всекидневието на децата
"Промяната е доста сериозна. Децата са изключително адаптивни при всяка една промяна, за разлика от възрастните. Но вече се понатрупаха кризисни ситуации, в които бяха поставени деца, учители и родители, със общ знак минус. Прекъсването на връзката с връстниците и с учителите предизвикват емоционални натрупвания в детската психика. Независимо че живеем в ерата на технологиите, човешките отношения и всички важни теми, които вълнуват децата, подрастващите, юношите, не могат да бъдат удовлетворени онлайн. Децата няма къде да адресират своите важни въпроси, а и вече се доказа, че присъственото образование е най-доброто. Формирането на социални умения става единствено през социалните взаимодействия."
Дългосрочни последици от изолацията
"Добре е това да се постави като изключително важен въпрос в момента, защото, ако доскоро нещата все още се владееха и всички помагащи специалисти, родители и учители се опитвахме да оказваме нужната подкрепа, то в бъдеще се очаква нещата да бъдат доста сериозни. Най-уязвимата група са децата между 9 и 16 години. Очакваме в бъдеще депресивни състояния, неврози, различни форми на страхове – не само страх от болести и страх от смъртта... различни обсесии, демотивация... Тъй като психическото и физическото здраве вървят ръка за ръка, говорим вече и за двигателни увреди (поради липса на движение), очни проблеми, хранителни разстройства... За тези последици вече се говори сериозно в професионалната общност на психолози, психиатри и психотерапевти и е добре да сигнализира лампата към управляващи и всички, имащи отношение към децата. Ако сега не вземем необходимите и важни мерки, след време ще бъде трудно."
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..
"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..
Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..
Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg